„Prvýkrát po dlhej dobe sa ideme venovať tomu, čo je ,core business‘ centrálnych bánk, otázke stability cien,“ poznamenal guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír a oznámil, že Slovensko sa musí pripraviť na zdražovanie.

Vrchol po Novom roku

Slovensko skutočne podľa prognózy NBS čaká vlna zdražovania. Vrcholiť by mohla začiatkom budúceho roka, no tento nárast by mohol byť len dočasný. Dôvodom je, že okolnosti, ktoré majú tento rast cien spôsobiť, sú tiež len dočasné.

Nič to však nemení na tom, že od jari tohto roku rastú ceny tempom, ktoré na Slovensku nebolo posledných desať rokov. Rast cien by mal vrcholiť niekedy začiatkom budúceho roka, keď sa pod rast cien výrazne podpíšu vyššie ceny energií. Na začiatku roka 2022 by tak rast cien mal dosiahnuť hodnotu zhruba päť percent. Toto porovnanie ale nie je štandardná medziročná miera inflácie, ale porovnáva cenové hladiny v jednotlivých mesiacoch, teda v januári 2022 v porovnaní s januárom 2021.

Ilustračné fotky Tatra banky.
Neprehliadnite

Banky budú zarábať akcionárom bez výčitiek. ECB a NBS už nebudú žiadať, aby nevyplácali zisk

V súčasnosti regulované ceny energií držia rast cien na uzde, keďže minulý rok sa prejavovala kríza a ceny energií boli nízke. V súčasnosti už ceny energií stúpajú a to sa skokovito prejaví v regulovaných cenách energií, ktoré budú platné od januára.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa