Pred zverejnením výsledkov augustovej inflácie USA vládla na trhu dobrá nálada. Index S&P 500 v priebehu pár dní vzrástol o 3,6 percenta a pomaly zabudol na ľadový tón guvernéra americkej centrálnej banky Fed, ktorý si koncom augusta nijakú servítku pred ústa nedával. V Jackson Hole hovoril o bolesti, potrebe bojovať a odhodlaní centrálnych bankárov. Aj o tom, že to nebude nijaká rýchla operácia.

Guvernér americkej centrálnej banky Jerome Powell rozptýlil nádej na spomalenie zvyšovania úrokových sadzieb
Neprehliadnite

Trhy podľahli sebaklamu. Dostali poriadne studenú sprchu

Koncom augusta tak dostali investori prvú facku. Stávkovali totiž na to, že Fed zmäkne a začne sa báť o ekonomiku. Teda spomalí zvyšovanie sadzieb, možno dokonca otočí kurz. Namiesto povzbudivých slov počuli pravý opak, akcie sa okamžite prepadli o viac ako tri percentá a v ďalších dňoch rýchlo vymazali polovicu ziskov, ktoré vykázali od júna do augusta.

Po pravom háku prišiel knokaut

O necelé tri týždne neskôr je scéna prichystaná opäť. Na trhu sa hovorilo o spomalení inflácie vďaka nižším cenám energií, čo mal byť dôvod na obrat postoja Fedu. Rely mala pokračovať aj počas zvyšku septembra.

Výsledok bol ďalším šokom a situácia sa opakuje. Hoci inflácia skutočne spomalila vďaka nižším cenám energií, ostatné zložky zrýchli svoj rast a to je zlá správa. Reakciou bol pokles o štyri percentá a smerovanie k tohtoročným cenovým minimám.

Na grafe je znázornených päť dní v roku 2022, keď index S&P 500 poklesol najviac. Červenou farbou sú zvýraznené poklesy, ktoré boli spôsobené buď vyššou ako očakávanou infláciou, alebo nečakane ostrou reakciou centrálnej banky. Vidieť, že ide o tri z piatich najväčších poklesov v tomto roku. Situácia sa zjavne pravidelne opakuje.

Nie len ľudskí obchodníci sa z vývoja nedokázali poučiť. Počas týždňa, ktorý ďalšiemu prepadu trhu prechádzal, stavili kvantové fondy programované tými najväčšími expertmi 31 miliárd dolárov na ďalší rast akcií. Pred dátami inflácie sa tým chváli stratég v japonskom finančnom holdingu Nomura, Charlie McElligott. Hoci fond vo všeobecnosti stávkuje na pokles akcií, práve počas týždňa pred inflačnými dátami vyhodnotil situáciu tak, že je potrebné nejaké akcie nakúpiť, pretože trh pôjde hore.

Holding Nomura v tom nebol sám. Stratég Andrew Slimmon z Morgan Stanley Investment Management mal podobnú stratégiu, hovoril o prílišnom pesimizme trhu. Tí čo stavili na pokles akcií, mali začať opäť nakupovať.

Na trhu je po Jackson Hole veľmi zlá nálada a to je kontrariánsky signál, trh v skutočnosti pôjde v štvrtom kvartáli výrazne nahor. Mnoho fondov na to stávkuje.
Andrew Slimmon, stratég Morgan Stanley Investment Management

Fed vyloží ešte silnejšie karty

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa