Takýto drastický pokles cien akcií obchodníci nevideli od roku 1970, keď bol v Bielom dome ešte Richard Nixon. Počas prvých šiestich mesiacov roka akcie stratili 21 percent. Výpredaj sa počas júna prehĺbil po tom, čo začalo byť zjavné, že inflácia spomaľuje hospodársky rast.

burza
Neprehliadnite

Lovec medvedích trhov: Sme v polovici prepadu, začína sa druhá fáza

To je scenár, ktorý vo vzduchu visel celé mesiace, ale nikto si ho nepripúšťal. Lenže v máji spotrebiteľské výdavky prvýkrát klesli, a to bol jasný signál, že ekonomika nestojí na takých pevných nohách, ako sa zdalo.

Predaj a potom sa pýtaj

Fed je hlavou autoritou, ktorá kormidluje americkú ekonomiku. Zdá sa však, že jeho predpovede a očakávania sa v poslednom období neplnia. Najskôr inflácia nemala byť problémom, ale už je. Potom mala spomaliť, ale zatiaľ sa tak nedeje.

A nakoniec, ekonomika je údajne silná a znesie zvyšovanie sadzieb. Ani to nemusí byť celkom tak. A ako bonus sa zdá, že nebude možné vybrať si ani z dvoch možností – cenová stabilita alebo hospodársky rast, pretože môžeme prísť o obe naraz.

Ak dopyt nie je hlavnou príčinou rastúcich cien, slabšia ekonomika nespôsobí spomalenie inflácie tak, ako si mnohí experti myslia.
Matt Maley, hlavný trhový stratég Miller Tabak

V takejto situácii mnohí obchodníci zahodili posledné zvyšky nádeje a pristúpili k stratégii, keď je lepšie najskôr predávať a až potom sa pýtať a zisťovať detaily. To je veľký rozdiel oproti dobrodružnému prístupu, ktorý sa v posledných rokoch často oplatil. Reč je o buy-the-dip, teda nakupovaní poklesu. Ten hovoril o tom, že kto nekupuje, príde o zisky. Teraz, zdá sa, že kto nepredá včas, môže prísť o peniaze.

Pokoj asi len na krátko

Na druhej strane, keď je tma najväčšia, začínajú sa objavovať opatrní optimisti, ktorí pripúšťajú, že aspoň dočasne by mal nastať na finančnom trhu pokoj. Predsa len, posledné mesiace zúri na trhu hurikán, ktorý prináša samé superlatívy.

Dolár je najsilnejší za posledné dve dekády a pripísal si najlepší kvartál od roku 2016. Výnosy dlhopisov sú na desaťročných maximách a ich cena nepadala tak rýchlo od polovice 19. storočia. Akcie za posledných šesť mesiacov padajú najrýchlejšie za posledných 50 rokov.

Lenže aj počas hurikánu vychádza slnko. Presne vtedy, keď cez krajinu prechádza jeho pokojné oko. Vtedy je možné porozhliadať sa po škodách a pripraviť sa na druhé dejstvo. Hoci si niektorí myslia, že druhé dejstvo nebude. Iní hovoria, že zďaleka nie sme na konci a pohár trpkosti si musíme vypiť do dna.

Na čom sa zhodnú, je to, že minimálne v najbližšom horizonte príde úľava. Brutálne poklesy ceny akcií si pýtajú korekciu. Tí, čo predali včas, si chcú užiť zisky a počkať si na nové dáta, strategickí obchodníci využijú zľavy a nakúpia kvalitné spoločnosti. K tomu sa môžu pridružiť špekulanti hľadajúci krátkodobý profit.

Hotovosť v čase inflácie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa