Dr. Michael Burry sa stal slávnym vďaka veľmi presnej a dobre načasovanej stávke na kolaps realitného trhu v roku 2008. Bublinu vnímal už vtedy, keď väčšina ostatných ešte len básnila o silnej ekonomike a miernom spomalení realitného trhu.

JB 13 Archív Clifton - Na archívnej snímke z 22. novembra 2021 obchodné centrum Target v americkom meste Clifton. Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok 13. januára 2022 zablokoval opatrenie prezidenta Joea Bidena, na základe ktorého mali mať ľudia pracujúci vo firmách s viac ako 100 zamestnancami povinnosť dať sa zaočkovať dvoma dávkami vakcíny proti koronavírusu alebo podstupovať pravidelné týždenné testovanie a nosiť rúška. Informovala o tom agentúra AFP. Súd zároveň v pomere hlasov 5:4 pov
Neprehliadnite

Recesia ziskov je tu, týmto sektorom sa rozhodne vyhnite

Jeho reputácia ho predbieha, natočili podľa neho aj film The Big Short, na ktorom spolupracovali aj Brad Pitt či Christian Bale. Šéf fondu Scion Capital vie, ako zarobiť bez ohľadu na pokles trhu. V roku 2001, keď index S&P500 klesal o skoro 12 percent, jeho klienti zarobili 55 percent. V roku 2008 zarobil v čistom 800 miliónov amerických dolárov, zatiaľ čo finančný trh kolaboval.

Ten čo trafil najväčší pokles a potom zatvoril biznis

Následne zatvoril fond, vyplatil klientom výnos takmer 500 percent za osem rokov a v súčasnosti spravuje už len vlastné peniaze. Avšak trh stále sleduje a občas zverejní aj komentáre.

Posledný jeho komentár sa týka vyhliadok americkej ekonomiky a akcií na zvyšok roka 2022. To, že vyhliadky nie sú pekné, asi málokoho prekvapí. Prekvapivé je skôr to, že problém leží niekde úplne inde, ako väčšina ľudí očakáva.

Dr. Michale Burry v detstve z dôvodu rakoviny prišiel o jedno oko, ale jeho investičná prax ukázala, že vidí aj veci, ktoré ostatní prehliadajú. A zarába na tom. Takže jeho komentáre sa oplatí sledovať.

V prvom rade, akcie doteraz padali hlavne z dôvodu poklesu pomeru ceny a ziskovosti na normálnejšie úrovne. Inak povedané, akcie boli vzhľadom na zárobky predražené, teraz sa vracajú na úrovne, ktoré boli pred pandémiou covidu-19 bežné.

Táto fáza by mala byť postupne ukončená, to však neznamená, že pokles akcií sa skončil, naopak, je približne v polovici.

Vývoj cien zlata a medi naznačuje, že zatiaľ čo inflácia pravdepodobne vrcholí, ekonomika ešte len dostane poriadny úder. Za posledné tri mesiace klesla cena medi o tretinu, cena zlata o niečo viac ako desať percent. To indikuje, že dopyt po bezpečných prístavoch začína klesať, no existujú mimoriadne obavy o vývoj hospodárstva.

Bič plieska na konci, miesto inflácie príde deflácia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa