Jeden z najšikovnejších investorov, ktorý zarobil počas poslednej krízy naznačuje, že rok 2008 sa zopakuje a ekonomika pôjde z extrému do extrému. Bič totiž plieska na konci, zbytočne sa pozeráme na jeho začiatok. A preto hoci v súčasnosti všetkých sužuje inflácia, pocit nedostatku ľudí aj tovaru, už o pár mesiacov môže byť všetko inak.

burza
Neprehliadnite

Lovec medvedích trhov: Sme v polovici prepadu, začína sa druhá fáza

Ešte pred pár mesiacmi bol problém získať ľudí a nakúpiť suroviny. Teraz už začína iný problém. Predať to, čo je na sklade. Prebytok tovarov, ktoré sa vyrobili a dopravili veľmi draho sa stretáva so zdecimovaným spotrebiteľom, ktorý nestíha s infláciou a preto začína šetriť a škrtať. Dnes je zdecimovaný spotrebiteľ, zajtra to budú finančné bilancie firiem. Nie, ceny akcií nepôjdu nahor.

Firmy vedia, že bude zle. Alebo už možno že aj je. Podľa posledného prieskumu len jeden z piatich podnikov v USA prechováva aspoň určitú mieru optimizmu. Pred rokom pritom boli v dobrej nálade až tri štvrtiny firiem. Začala sa výsledková sezóna za druhý kvartál roka 2022 a investori sú v napätí. Medzi prvými zverejňujú výsledky veľké banky, od ktorých závisí financovanie biznisu aj spotrebiteľov.

Banky sa už pripravujú na recesiu, no možno sa už deje

Očakávania neboli veľké, šestica najväčších bánk v USA mala zverejniť zisk 27 miliárd dolárov, čo je o desať percent menej ako v prechádzajúcom kvartáli a o tretinu menej ako pred rokom.

Niektorí však dúfali, že to nebude tak zlé, veď dáta z ekonomiky boli relatívne dobré. Spotrebiteľské výdavky rástli (hoci len na prvý pohľad) a trh práce zostáva silný. Na druhej strane je tu však silná inflácia, ktorá kazí náladu firmám aj spotrebiteľom. Nehovoriac o vojne na Ukrajine, ktorá rozhádzala trh s komoditami.

Banky pri poslednom zverejňovaní výsledkov, ktoré bolo v apríli, prekvapili pesimizmom. Napríklad JPMorgan odložil až 900 miliónov dolárov na očakávané straty z úverov v dôsledku slabej ekonomiky, nasledovať pravdepodobne budú aj ostatné banky.

To isté banky robili počas pandémie a nakoniec to bolo zbytočné, tentokrát však neexistujú stimuly, ktoré by zabránili pred bankrotom a nepríjemným dôsledkom kombinácie slabej ekonomiky a vysokej inflácie.

Preto sú výsledky bánk a ich výhľady lakmusovým papierikom na určenie zdravia ekonomiky. Tak ako sa pri podozrení na chorobu pacienta analyzuje krvný obraz, pri hodnotení ekonomiky sa pozerá na banky.

Pretože, či už ide financovanie spotreby alebo investícií, obchodovanie na burze, firemné akvizície či uvádzanie na burzu, banky majú prsty vo všetkom, nikto iný to neurobí. Preto disponujú množstvom informácií a ak vidia blížiaci sa problém, radšej včas varujú akcionárov aj okolie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa