Koalícia má na stole najdôležitejšiu reformu. Tou je nastavenie dlhodobo udržateľného dôchodkového systému. Zásadnou zmenou je postupné zvyšovanie veku odchodu do penzie. V odbornej terminológií sa používa výraz: „Naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku dožitia.“

Reálne ide o to, že mladí ľudia nepôjdu do dôchodku ako 64-roční, ale až po 70-tke, možno aj o pár rokov neskôr. Takýto vývoj je pravdepodobný v prípade, že domáca zdravotná starostlivosť sa prudko zlepší a Slováci sa budú bežne dožívať sto rokov. V súčasnosti muži v priemere žijú takmer 74 rokov a ženy viac ako 80.

Lenže prudké zvyšovanie veku odchodu do penzie je krajne nepopulárne. Súčasná koalícia preto plánuje umožniť aj skorší odchod do dôchodku. Podmienkou na získanie tejto výhody bude odpracovanie minimálne 40 rokov. Človek, ktorý nastúpi do zamestnania v osemnástich rokoch, bude môcť odísť do penzie ako 58 ročný.

Podľa predstavy ministerstva práce pomôže rýchlejší odchod do penzie najmä manuálne pracujúcim ľuďom. Práve oni začínajú pracovať oveľa skôr v porovnaní s vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi. Proti zvyšovaniu veku odchodu do penzie je opozícia. Snaží sa získať popularitu na prirodzenom odpore ľudí voči práci v starobe.

Lenže zachovanie súčasného stavu privedie krajinu do bankrotu. Časť analytikov očakáva kolaps verejných financií už okolo roku 2035. Vyhnúť sa mu dá práve zvyšovaním veku odchodu do penzie. Prípadne ešte menej populárnym znižovaním dôchodkov. V súčasnosti sa rysuje aj tretia možnosť, ktorá spočíva v poskytnutí domova utekajúcim ukrajinským ženám a ich deťom.

Za východnými hranicami je strašná vojna. Niektoré mestá boli doslova zrovnané zo zemou. Ani v prípade uzatvorenia mieru sa utečenci nebudú mať kam vrátiť. Obrovská tragédia dala Slovensku šancu vyriešiť demografický problém. Ten spočíva v rastúcom počte dôchodcov a klesajúcom počte pracujúcich. Práve ľudí odchádzajúcich do penzie môžu nahradiť Ukrajinci.

Zamestnanie státisícov utečencov umožní ponechať vek odchodu do penzie na súčasnej úrovni 64 rokov. Presnejšie posunie nutnosť riešenia demografického problému o pár desiatok rokov. Teda do doby, keď do dôchodku začnú odchádzať integrovaní utečenci, a to bude najskôr okolo roku 2050. Už najbližšie mesiace ukážu, či sa vláda chopí tejto šance, alebo pôjde o ďalšiu premárnenú príležitosť.

Pozor na cenovú bublinu nehnuteľností