Milióny utečencov budú smutným výsledkom ruskej invázie na Ukrajinu. Obrovský pohyb pracovnej sily mnohým západným krajinám vytiahne tŕň z päty. Ľudia utekajú pred vojnou, budú vďační za akúkoľvek pracovnú príležitosť a obsadia aj slabšie platené pozície. Po zvládnutí jazyka začnú kvalifikovaní utečenci pracovať aj na lepšie platených miestach. Oživenie európskeho pracovného trhu bude jediným ekonomickým pozitívom strašného vojenského konfliktu.

Tŕň z päty potrebuje vytrhnúť aj Slovensko. Domáce podniky dlhodobo nevedia obsadiť desaťtisíce pracovných miest. Ide hlavne o firmy pôsobiace medzi mestami Bratislava, Trnava a Nitra. Ďalej priemyselné aglomerácie v povodí rieky Váh až po Žilinu. Vďaka dokončenej rýchlostnej ceste sa ekonomicky darí aj mestám Zvolen a Banská Bystrica. Poslednou prosperujúcou časťou Slovenska je oblasť nachádzajúca sa v okolí mesta Košice.

Ukrajinci pôjdu brániť vlasť

V spomínaných oblastiach čelí mnoho podnikov nedostatku pracovnej sily. Podľa aktuálnych údajov nevedia firmy prostredníctvom úradov práce obsadiť takmer 81-tisíc pozícií. Vypuknutie vojny situáciu ešte zhorší. „Ukrajinci tvoria najpočetnejšie zastúpenie cudzincov pracujúcich na Slovensku. Ide o legálnu pracovnú silu v počte viac ako 13-tisíc ľudí, z toho približne 10-tisíc mužov,“ povedala Zuzana Rumiz, generálna manažérka ManpowerGroup Slovensko.

Práve muži už dostávajú povolávacie rozkazy a odchádzajú brániť svoju vlasť. „Takže ak vojna bude ďalej pokračovať, negatívny dopad na slovenský trh práce sa postupne začne prejavovať,“ dodala Z. Rumiz.

Ukrajinci vidia obranu svojej vlasti ako povinnosť. Mnohí z nich sa jej nesnažia vyhnúť tým, že ostanú pracovať na Slovensku a domov sa vrátia až po upokojení situácie. „Po vypuknutí vojny ukrajinské ženy plakali. Muži povedali, že pôjdu brániť svoju vlasť a pár ich už naozaj odišlo,“ povedal Peter Laurinec. Ten roky pracuje ako operátor výroby pre jedného z bratislavských dodávateľov automobilových súčiastok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa