Reformné tornádo odstráni roky trvajúcu chudobu. Daňová revolúcia priláka množstvo zahraničných investorov. Veľkolepé reči súčasnej koalície naozaj nepoznajú hranice. Lenže realita je taká, že vláda až tak veľa pre zlepšenie konkurencieschopnosti nespravila a v najbližších rokoch silný hospodársky rast prinesú najmä miliardy z Bruselu.

„Je naivné čakať od vládou predstavených reforiem skokové zvýšenie hospodárskeho rastu,“ povedal analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovan Ďurana. TREND sa s ním rozprával o tom, ako naštartovať slovenskú ekonomiku a v parlamente schválenom štátnom rozpočte na rok 2022.

V zákone je oficiálne napísaný deficit mínus 4,94 percenta HDP. Lenže podľa ministra financií v prípade neprijatia reforiem klesne na mínus 4,3 percenta. O čom svedčia dva deficity?

Svojím spôsobom ide o dosť nešťastný prístup. Vláda daňovým poplatníkom v podstate hovorí toto: Ak budú prijaté zodpovedné zákony, tak vás nezodpovedne zadlžíme. Takéto prezentovanie reforiem je zlé.

Cieľom novely ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti je prinútiť politikov v dobrých časoch viac šetriť. Podobne aj dôchodková reforma má ambíciu z dlhodobého pohľadu znížiť výdavky na penzijný systém. Ide o zodpovedné zmeny. Rozhodne nie je dobré spájať ich s nezodpovedným míňaním peňazí.

V prípade prijatia reforiem sa peniaze majú investovať do školstva a zdravotníctva. Také sú aspoň vyjadrenia súčasného ministra financií Igora Matoviča. Takto sa snaží vytvoriť tlak na prijatie reforiem. Lenže zamestnanci štátu nemajú byť rukojemníkmi koaličných sporov. Ide naozaj o veľmi neštandardný postup s neistými výsledkami.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Reči o šetrení sú bludy. Peniaze rozhadzujeme ako susedia pred voľbami

Rozpočet na budúci rok dostal od ministra financií prívlastok „zodpovedný“. Súhlasíte s týmto tvrdením?

Samotné schválenie rozpočtu sa dá označiť ako zodpovedné. V prípade rozpočtového provizória hrozil ešte väčší deficit. Na druhej sa rozhodne dalo oveľa viac šetriť. Naplánované zníženie deficitu prinesie hlavne silnejší ekonomický rast a z neho plynúce vyššie daňovo-odvodové príjmy.

Razantnejšia konsolidácia sa opäť odkladá. Počas súčasnej vlády k nej pravdepodobne vôbec nepríde. Môžu za to parlamentné voľby v roku 2024. Rok pred ich konaním politici v snahe získať čo najviac hlasou zvyknú vo veľkom rozdávať peniaze. Súčasná koalícia takmer určite nebude výnimkou potvrdzujúcou pravidlo.

Razantnejšie šetrenie majú priniesť výdavkové limity. Ich zavedenie v rámci novely ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti podporuje celá koalícia. Prijatie zmien stroskotalo na požiadavke SAS. Liberáli totiž navyše požadujú zaviesť aj daňovú brzdu. Čo si myslíte o nápade zakázať zvyšovanie daní na Slovensku?

Najväčším rizikom obrovských dlhov je prudký rast daní. Politici z princípu veľmi neradi škrtajú výdavky. Oveľa radšej rozdávajú peniaze. Dôvod je čisto pragmatický. Šetrením na určitých skupinách obyvateľov prichádzajú o voličov. Naopak, rozdávaním peňazí získavajú popularitu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa