Obrovská reforma dôchodkového systému čaká Slovensko už v roku 2022. Z už oznámených vecí je v hre spustenie rodičovského bonusu. Kvôli odmene pre rodičov vychovávajúcich deti sa v kuloároch rokuje o znížení odvodov do II. piliera. „Ide o veľmi nešťastný nápad,“ komentuje analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovan Ďurana. Trend sa s ním rozprával o plánoch vlády na zmeny v slovenskom penzijnom systéme.

Popri rečiach o zodpovednom hospodárení súčasná koalícia utráca stovky miliónov eur. Len zavedenie rodičovského bonusu zvýši výdavky štátu o 600 miliónov eur za rok. Je takéto správanie naozaj zodpovedné?

Konkrétne táto pripravovaná zmena zhorší udržateľnosť dôchodkového systému. O tom v súčasnosti nie je spor. Otázna je len výška samotných nákladov. Pri nich bude veľa závisieť od ochoty Sme rodina diskutovať o prípadných zmenách. Ak tomu správne rozumiem, tak hlavným zámerom je snaha odmeniť rodičov za výchovu detí a tento cieľ je možné dosiahnuť oveľa lacnejším spôsobom.

Po inšpiráciu pritom netreba chodiť ďaleko. Rodičovský bonus už zaviedla Česká republika. U našich západných susedov je v jednotnej výške 20 eur za mesiac. Takéto riešenie mi príde viac férové ako slovenský návrh. U nás konkrétna výška bonusu bude závisieť od príjmu pracujúcich detí. Kvôli tomu ľudia starajúci sa o deti s duševným postihnutím nedostanú navyše ani jedno euro.

Na snímke vľavo predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) a vpravo minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas 1. rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR 21. mája 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Súkromné dôchodky v ohrození. Kvôli rodičovskému bonusu sa rokuje o zmenšení II. piliera

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa