„Zavedenie rodičovského bonusu zhorší udržateľnosť slovenského dôchodkového systému. Navyše odmeniť ľudí za výchovu nových daňových poplatníkov je možné aj oveľa lacnejším spôsobom,“ povedal analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovan Ďurana. Podľa neho po inšpiráciu netreba chodiť ďaleko. Stačí sa pozrieť do susednej Českej republiky.

Praha sa rozhodla za výchovu jedného dieťaťa zvýšiť dôchodok o 500 korún (20 eur). Na rozdiel od slovenského návrhu peniaze dostane len jeden z rodičov. Konkrétne ten, ktorý s dieťaťom ostal na materskej a dobrovoľne sa vzdal časti príjmu aj možnosti kariérneho rastu. Na Slovensku ide väčšinou o ženy. Na rozdiel od nich muži väčšinou ostávajú v práci a príchod potomka nemá negatívny vplyv na výšku ich budúcej penzie.

Mnohí penzisti trpko zaplačú.
Neprehliadnite

Vymeniť II. pilier za rodičovský bonus? Veľmi nešťastný nápad, hovorí Radovan Ďurana

Česká vláda prizná zvýšenie dôchodkov všetkým rodičom. Slovenská len tým, ktorých deti pracujú na Slovensku a odchod potomkov do zahraničia bude potrestaný nulovým rodičovským bonusom. Ani jedno euro navyše nedostanú ľudia starajúci sa o postihnuté deti. V domácich pomeroch bude zvýšenie dôchodku závisieť od príjmov detí. Prichádzajúce zvyšovanie sa kvôli tomu oblúkom vyhne rodičom nezamestnaných detí. Štát pritom nijako nerozlišuje, či ide o nezodpovedných občanov, alebo ľudí odkázaných na sociálne dávky kvôli poškodenému telesnému alebo duševnému zdraviu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa