Úplná rovnoprávnosť pohlaví tak skoro nebude. Presnejšie – dosiahne sa oveľa neskôr ako si predstavujú úradníci z Bruselu. Realita je totiž taká, že vo väčšine európskych štátov má založenie rodiny úplne iný vplyv na pracovný život muža a ženy. Podľa tvrdých dát príchod potomstva väčšinu mužov prinúti pracovať. Naopak pre ženy znamená odchod zo zamestnania. V mnohých prípadoch ide o dlhodobý trend. Z toho vyplýva, že časti európskej populácie pravdepodobne vyhovuje rodinný model postavený na pracujúcom mužovi a žene starajúcej sa o domácnosť.

Európsky štatistický úrad (Eurostat) porovnal zamestnanosť medzi bezdetnými ženami a matkami. Najväčšie rozdiely sú v susednom Maďarsku.Tam je medzi ženami bez detí zamestnanosť vo výške 85,50 percenta. Po založení rodiny klesne na 68,40 percenta. Výsledkom je rekordný prepad o 17,10 percentuálneho bodu.

Obrovský rozdiel je výsledkom politiky maďarského premiéra Viktora Orbána. Materské aj rodičovské je vo výške 70 percent priemernej mzdy. Štát peniaze vypláca, až kým dieťa nedosiahne dva roky a takto nastavený systém motivuje ostať doma slabšie platené ženy. Miestnym obyvateľom deti prinesú nárok aj na ďalšie benefity. Napríklad príspevok na kúpu nového automobilu vo výške 7 600 eur.

Na snímke budova Národnej banky Slovenska.
Neprehliadnite

Slovenský bankový zázrak. Lacné hypotéky, rastúce zisky a žiadna realitná bublina

Namiesto benefitov nedostatky

Na druhom mieste je Česká republika. Tam materstvo zníži zamestnanosť žien o 16,90 percentuálneho bodu na 72,30 percenta. Tretie miesto patrí Slovensku. V domácej ekonomike pracuje 82,30 bezdetných žien. Po založení rodiny ich podiel klesne na 68,80 percenta. V tomto prípade za to môže hlavne nedostatok škôlok, nie štedrá rodinná politika.

Mnohým matkám sa nemá kto o deti postarať. Štátnych škôlok je nedostatok. Súkromné sú príliš drahé, v mnohých sa platí niekoľko stoviek eur za mesiac. Pre ženy je často ekonomicky výhodnejšie ostať doma. Môžu za to aj malé zárobky za pár hodín strávených v práci. Ani samotné firmy nestoja o zamestnancov pracujúcich na skrátený úväzok. Takýto druh pracovného pomeru je skôr raritou vo výrobných halách domácich fabrík.

Kombinácia spomínaných faktorov spôsobuje, že ženy sa o dieťa starajú aj niekoľko rokov a výsledkom je až o tretinu nižší plat. Nie v porovnaní s mužmi, ale rovnako úspešnými bezdetnými ženami. Inými slovami – slovenská realita je približne takáto: Žena po návrate z materskej dovolenky zarobí mesačne 670 eur. Všetko mohlo byť inak, ak by sa pár rokov dozadu rozhodla ostať bezdetná. V takom prípade mohol byť jej plat rovných tisíc eur. K takýmto záverom prišli analytici ministerstva financií zamestnaní v Inštitúte finančnej politiky (IFP).

Prekvapivý vývoj v Nemecku

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa