V slovenskej spoločnosti stále nie je jednoduché mať kariéru aj rodinu. Splodenie potomstva má zásadný vplyv na ekonomickú silu väčšiny domácností. Najmä ženám rozhodnutie stať sa matkou väčšinou prinesie dramatické zníženie príjmov.

„Aj šesť rokov po prvom pôrode odpracujú matky ročne v priemere o 2,5 mesiaca menej a ich mzdy sú o 33 percent nižšie, než keby deti nemali,“ uvádza sa v najnovšej analýze Inštitútu finančnej politiky (IFP). Bezdetná žena dnes zarába napríklad tisíc eur za mesiac. Ak by sa ale v minulosti rozhodla mať dieťa, tak jej súčasný príjme bude len 670 eur.

Navyše, menej peňazí bude s vysokou pravdepodobnosťou zarábať po celý zvyšok života. A to aj v porovnaní s rovnako šikovnými mužmi. Hlavným dôvodom je menej odpracovaných rokov a fakt, že platy žien sú v porovnaní s mužmi nižšie v priemere o 19,4 percenta. Tým sa zlé správy nekončia. Z nižšej mzdy zaplatí žena menej peňazí do Sociálnej poisťovne a výsledkom je aj nižší dôchodok.

V prípade väčšiny slovenských párov zarábajú muži viac peňazí aj pred narodením dieťaťa. Tento rozdiel sa dramaticky zvýši po odchode na materskú dovolenku. Mladá žena totiž dostáva od štátu podporu kopírujúcu jej predchádzajúci príjem len počas siedmych mesiacov.

Potom materské nahrádza rodičovský príspevok, ktorý je vo výške 275,90 eura alebo 378,10 eura. Nižšiu sumu dostanú tie ženy, ktoré pred nástupom na materskú dovolenku nepracovali a vyššiu matky s pracovnou kariérou. Tieto peniaze sa vyplácajú do troch rokov dieťaťa, potom mladej rodine ostanú len detské prídavky. Zlú situáciu sa súčasná vláda snaží aspoň čiastočne kompenzovať zavádzaním nových príspevkov. 

Peniaze nevyriešia všetko

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa