Paleta sociálnych dávok vyplácaných ženám v druhom stave sa rozrastie o dva nové príspevky . Na jar budúceho roka pribudnú takzvané tehotenské dávky a tehotenské štipendium. Kým výška prvej podpory bude závisieť od predchádzajúceho príjmu mladej mamičky, tak druhá bude v paušálnej výške 200 eur za mesiac.

„Predložený návrh zákona bude mať pozitívny vplyv na manželstvo, rodičovstvo a rodinu,“ uvádza sa vo vláde schválenej novele zákona o sociálnom poistení. V časoch recesie je snaha o zvrátenie zlého demografického vývoja jednou z priorít súčasného kabinetu. Ministerstvo práce napríklad navrhuje, aby sa v ústave garantovala možnosť detí prispievať na dôchodky svojich rodičov. V takto nastavenom systéme je pre ľudí ekonomicky výhodné vychovať čo najväčšie potomstvo.

Práve nízky počet novonarodených detí najviac ohrozuje dlhodobú stabilitu verejných financií. Pre klesajúci počet pracujúcich ľudí okolo roku 2050 bude v dôchodkovom systéme chýbať približne štvrtina zdrojov. Také sú závery najnovších prepočtov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktoré vychádzajú zo súčasného nastavenia penzijného systému.

V západných krajinách sa viac detí začalo rodiť po zabezpečení ľahkého prístupu k bezplatným jasliam a škôlkam.
Zdroj: Shutterstock
V západných krajinách sa viac detí začalo rodiť po zabezpečení ľahkého prístupu k bezplatným jasliam a škôlkam.

Viac detí tak ľahko nebude

Napriek investovaniu výrazných finančných prostriedkov bude počet novorodencov v najlepšom prípade len mierne stúpať. „Zvrátiť zlý demografický trend sa nepodarilo nikde v Európe. Úspešné krajiny ho dokážu maximálne mierne spomaliť,“ povedal pre TREND ekonóm Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Na Západe sa k najefektívnejším nástrojom radí zavedenie bezplatných škôlok. „Dnešné mladé ženy totiž chcú chodiť do práce a v niektorých krajinách mladým mamičkám dokonca štát prepláca súkromné škôlky,“ dodal V. Baláž.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa