Ako zvrátiť zlý demografický vývoj? O možnostiach sa TREND rozprával s výkonným riaditeľom a predsedom Inštitútu stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica Petrom Helexom.

Posledné dve dekády sa dosť diskutuje o problémoch slovenského penzijného systému. Čo nás čaká podľa vašej prognózy?

Nič pozitívne. Ako národ sa výrazne zmenšíme. Konkrétne do roku 2100 ubudne až 1,1 milióna obyvateľov. V priemere každý rok prídeme o 13 896 ľudí. Spôsobí to neustále klesajúci počet novorodencov. Z pohľadu prežitia nášho národa je zlá demografia oveľa väčší problém ako pandémia.

Prečo?

Pretože kým dnes na jedného dôchodcu pracujú 3 ekonomicky aktívne osoby, v roku 2050 to bude už len 1,43 ekonomicky aktívnych osôb. Pokles počtu ekonomicky aktívnych osôb spôsobí vážne výpadky na výbere dane z príjmov fyzických osôb, sociálnych a zdravotných odvodoch. Zároveň sa výrazne zvýšia výdavky na dlhodobú starostlivosť o starších ľudí.

Na čo sa teda Slovensko musí pripraviť?

Ak nenastane žiadna zmena, deficit penzijného systému sa bude geometricky každý rok zvyšovať, až sa okolo roku 2035 stane neudržateľným.

Na základe akého modelu ste dospeli k takémuto záveru?

Základnom našich výpočtov je čistá súčasná hodnota a ceny roku 2020. Úroveň nezamestnanosti sme pre potreby modelu ponechali na úrovni roku 2020. Zároveň nemodelujeme prognózu inflácie, pracujeme len s jednoznačnými efektmi negatívneho demografického vývoja a vyčísľujeme ich v súčasnej hodnote.

Nemôže súčasné problémy vyriešiť zvýšenie odvodov?

Ak by sme rastúce náklady chceli pokryť výhradne z navýšených odvodov na starobné poistenie, znamenalo by to nárast týchto odvodov pre každého pracujúceho občana o 100 percent. V opačnom prípade v roku 2050 klesnú starobné dôchodky v priemere až o 65 percent voči ich súčasnej výške.

Pre lepšiu predstavu, keby sme zlú situáciu z roku 2050 preniesli do roku 2020, tak priemerný dôchodok by nebol 472 eur ale len 167 eur. Z takto nízkej sumy nie je reálne prežiť. Navyše to nie je jediný problém.

Čo okrem nízkych dôchodkov náš ešte čaká?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa