Sen o víťazstve je len ilúzia. Snaha o posilnenie morálky bojujúcich ľudí. No výsledkom novodobých konfliktov sú vždy obrovské straty. Len vďaka propagande je možné miliardové škody vydávať za úspešné vojenské ťaženie. Z ekonomického hľadiska nemá ruská invázia na Ukrajinu nijaký zmysel. Moskva len za jeden mesiac prišla o tisícky vojakov, miliardové devízové rezervy uložené v zahraničných bankách a povesť seriózneho obchodného partnera.

Stále malé obete pre propagandu operujúcu so slovom víťazstvo. Obrovské pre ľudí čeliacich prudkému zdražovaniu potravín a západných tovarov. Napriek tomu dokážu politici odbiť problém v podobe rastúcich cien rečami o národnej hrdosti. Rusi veria vo víťazstvo a nemajú problém utiahnuť si opasky.

Lenže všetko má svoje hranice. Nedostatok potravín už neuhrá žiadna propaganda. Hlad môže otvoriť jednu nepríjemnú otázku: Stojí špeciálna vojenská operácia na Ukrajine za všetky tieto problémy?

Rusko momentálne čelí len nedostatku vybraných potravín. Na sociálnych sieťach sa už šíria zábery ruských dôchodcov, ktorí bojujú o plné nákupné vozíky cukru. Príjmy starších ľudí jednoducho nestíhajú prudkému rastu cien a hyperinflácia môže vyvolať vážne spoločenské problémy.

Moskva v snahe zvrátiť negatívny vývoj hrá ekonomický vabank. Od budúceho týždňa prejde na obchodovanie v rubľoch. Po novom budú európski zákazníci platiť ruskou menou najmä za nákup ropy a plynu. Cieľ je zastaviť vysokú infláciu prostredníctvom posilnenia rubľa. Silnejšia mena automaticky znamená lacnejšie nákupy zo zahraničia.

Ešte pred vyhlásením obchodnej vojny sa jedno eur dalo vymeniť za 80 rubľov. Po zavedení tvrdých sankcií proti Rusku až za 130 rubľov a aktuálne za približne 100. Kontroverzné opatrenie sa na prvý pohľad môže javiť ako úspešné. Vyvolanú ilúziu posilňuje aj nečakane bezproblémové otvorenie moskovskej burzy. Príkaz na obchodovanie v rubľoch dal ruský prezident Vladimir Putin. Časť verejnosti to vníma ako jeho ďalší majstrovský ťah.

Lenže z dlhodobého pohľadu môže ísť o strategickú chybu. Nečakaná zmena zmluvných podmienok prinúti európske štáty ešte rýchlejšie hľadať náhradu za neisté ruské suroviny. Nikto pri zmysloch nebude chcieť obchodovať s partnerom, ktorý zo dňa na deň mení desaťročia fungujúce pravidlá.

Platby v rubľoch už slovne odmietlo Taliansko. Pravdepodobne ide o taktiku, ktorej cieľom je dohodnúť si čo najvýhodnejší výmenný kurz a zarobiť na rozhodnutí V. Putina. Rubeľ je stále o pätinu lacnejší ako pred vypuknutím vojny na Ukrajine. Akceptovanie súčasného kurzu môže európskym štátom zlacnieť nákupy ruských surovín o desiatky percent. Na takéto lákadlo pravdepodobne prikývnu veľké západné spoločnosti. Keďže pôjde o neverejné zmluvy, verejnosť sa nemusí dozvedieť o výhodách plynúcich z obchodovania v ruskej mene.

Napriek tomu ide o mimoriadne riskantný plán. Z dlhodobého pohľadu biznis v rubľoch výrazne okreše už aj tak malé devízové rezervy ruských spoločností. Práve za americké doláre je možné v období sankcií nakúpiť moderné technológie. Bez nich časť podnikov príde o šancu získať najnovšie stroje a konkurencieschopnosť ruskej ekonomiky začne upadať.

Paradoxne možnosť supersankcie získajú Spojené štáty americké. Zákaz bankových operácií v rubľoch môže byť posledným klincom do rakvy umierajúcej ruskej ekonomiky. Naopak postupné oslabovanie sankcií bude vetrom do plachiet V. Putina. Ruský prezident pravdepodobne počíta s tým, že šanca zarobiť peniaze nakoniec vyhrá nad rečami o obrane slobody a demokracie. Prípadne s tým nepočíta a rozhoduje sa na základe nekompetentných návrhov.

Z čisto ekonomického hľadiska je najrozumnejšie spraviť toto: Vojnu na Ukrajine vyhlásiť za vyhratú a začať sťahovať ruských vojakov. To že by to nebola pravda vôbec nevadí. Silná ruská propaganda zvládne aj takúto výzvu. Mier zároveň okamžite otvorí dvere na postupné rušenie sankcií a návrat prosperity.

Všetky iné riešenia sú buď zlé alebo katastrofálne. Ruská centrálna banka len v tomto roku počíta s osempercentným poklesom hrubého domáceho produktu (HDP). Časťanalytikov tvrdí, že ide o konzervatívny odhad a v hre je až 30 percentný pád ruskej ekonomiky. Konečný výsledok bude závisieť od tvrdosti a dĺžky západných sankcií.

Lenže aj predstavy časti európskej verejnosti o bezbolestnom víťazstve sú naivné. „Budeme radi za ekonomický rast vo výške rovnej nuly,“ povedal v Otázkach Václava Moravce guvernér Českej národnej banky Jiří Rusnok. Hrozbu nemeckej recesie signalizuje index ZEW či najnovšia ekonomická analýza od spoločnosti Allianz. Povedané na rovinu, ťažké časy čakajú nielen Ruskú federáciu ale aj Európsku úniu.

Parlament odložil nájomné byty