Dnes je možné konštatovať len dve veci. Útok ruského vojska na územie Ukrajiny je porušením medzinárodného práva. Sankcie uvalené voči predstaviteľom Moskvy nemajú žiadny odstrašujúci účinok. Západ ekonomicky tlačí na Rusov od anektovania ukrajinského polostrova Krym. Napriek tomu taká zlá situácia ako dnes tu ešte nebola. V nebezpečnom spore je istá len jedna vec. Na rinčanie zbraní najviac doplatia bežní obyvatelia.

Menej istá je ekonomická výhodnosť vojenského konfliktu z pohľadu Moskvy. Rusi aktuálne profitujú z rastúcich cien ropy a zemného plynu. Ešte pred necelými dvoma rokmi stál barel severomorskej ropy Brent menej ako 25 dolárov. Aktuálne cena atakuje hladinu sto dolárov. Až desaťnásobným zdražením plynu sa vyhráža Európskej únií bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev. Podľa jeho slov bude čoskoro tisíc metrov kubických stáť rovných 2-tisíc eur.

Rusi sú momentálne na koni hlavne kvôli slabým západným sankciám. Nemecko naveľa stoplo spustenie plynovodu Nord Stream 2. O zastavení jednotky nechce ani počuť. Pritom práve zákaz dovozu ruských surovín môže Moskve výrazne skomplikovať financovanie vojny na Ukrajine.

Bez tvrdých sankcií pôjde o úspešnú inváziu. Rusko s veľkou pravdepodobnosťou dobije Ukrajinu. Násilím získa územie bohaté na nerastné suroviny a poľnohospodárske produkty. Ukrajina je napríklad štvrtým najväčším vývozcom obilia na svete. Ekonomický zisk z obsadenia obrovského územia významnejšie nepokazí dočasný pád ruského rubľa a moskovskej burzy.

Rusov budú bolieť jedine naozaj tvrdé sankcie, spočívajúce napríklad v znemožnení elektronických platieb za tovar dodaný od západných spoločností. Takéto opatrenie takmer okamžite odstrihne ruskú ekonomiku od najmodernejších technológií. Rusi zo dňa na deň prídu o možnosť kúpiť automobily vyrobené na západe. V podstate jedine návrat studenej vojny môže zastaviť ruskú agresiu. Práve v časoch minimálnej obchodnej výmeny začal Sovietsky zväz hospodársky upadať a nakoniec sa rozpadol.

Pred viac ako tridsiatimi rokmi nebol západ energetický závislí od Ruska. Niečo podobné je možné dosiahnuť aj dnes. Za viac eur je možné doviesť napríklad skvapalnený plyn z Kataru. Pri nehľadení na peniaze sa Európska únia v priebehu pár rokov dokáže zbaviť energetickej závislosti od Moskvy. Najlepším dôkazom sú Poliaci, ktorý napriek vyššej cene vsadili na dovoz skvapalneného plynu zo Spojených štátov amerických a v súčasnosti majú oveľa väčšiu energetickú bezpečnosť ako Slovensko.

Lenže bohatý západ pravdepodobne nebude ochotný platiť výrazne viac peňazí za energie. Nemci potrebujú ruský plyn kvôli budovaniu zelenej ekonomiky a odstaveniu jadrových elektrární. Ešte horšie sú na tom Slováci. Práve domáca ekonomika je spomedzi všetkých štátoch Európskej únie najviac závislá na dovoze ruského plynu a ropy. Pred dvoma rokmi sa na slovenské územie doviezli ruské suroviny za 3,4 miliardy eur.

Samotný export nie až tak zaujímavý. Domáce firmy v roku 2020 vyviezli do Ruska tovary v hodnote 1,17 miliardy eur a na Ukrajinu za 659 miliónov eur. Celková hodnota slovenského vývozu pred dvoma rokmi dosiahla takmer 76 miliárd eur.

Paradoxne Rusi môžu na vojne s Ukrajinou nakoniec zarobiť. Najmä vďaka prudkému zvýšeniu cien plynu a ropy. Mimochodom práve preto vo štvrtok až o tretinu stúpol objem plynu prepravovaný cez územie Slovenska. Teoreticky aj domáca ekonomika môže vďaka zvýšenej preprave komodít získať desiatky až stoky miliónov eur. Napriek tomu Slovákom by najviac pomohlo momentálne málo pravdepodobné mierové urovnanie konfliktu.

O prácu prišlo 5-tisíc Slovákov