Dlhoročný energetický expert v oblasti plynárenstva a teplárenstva Vladimír Štěpán tri roky pred začiatkom konfliktu na Ukrajine upozorňoval na problémy s cenami energií. Teraz poukazuje na to, že hoci európske krajiny odmietajú ruský plyn, v skutočnosti ho kupujú od amerických, čínskych a ďalších obchodníkov. Tvrdí, že Česko zaplatí za plyn o stovky miliárd korún viac. Hovorí, že diverzifikovať treba, ale s rozvahou, aby to nezničilo priemysel. Podľa neho závislosť na ruskom plyne bolo treba znižovať postupne a LNG terminály budú v najbližších piatich rokoch čeliť viacerým komplikáciám. V rozhovore pre TREND Vladimír Štěpán vysvetľuje, ako sa nemožno spoliehať len na zásobníky a na čom môže solidarita krajín v zimných mesiacoch stroskotať.

V čom vidíte súčasné úskalia dodávok skvapalneného plynu do krajín ako Česko či Slovensko?

LNG v najbližších piatich rokoch budú čeliť viacerým komplikáciám. Nejde len o ich dodávku, najprv treba vyrobiť lode, čo trvá niekoľko rokov, rovnako sa bude čakať aj na výrobné terminály. Skutočne za tri až päť rokov tu LNG bude, a potom bude asi za rozumné ceny a vznikne aj konkurencia.

Momentálne to ale tak nádejne nevidíte.

Pretože začíname s LNG, ktoré nemáme, s loďami, ktoré nemáme, so zdrojmi LNG, ktoré nemáme a nemáme ani trasy. A napriek tomu sa zo dňa na deň rozhodneme, že na LNG prechádzame.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa