Ministerka pre energetiku Simonetta Sommarugaová ešte v júni povedala, že Švajčiarsko nie je ostrov, takže následky konfliktu na Ukrajine a globálnej energetickej krízy ho zasahujú a „v tomto kontexte nie je isté, čo nás čaká“. Pred letom ministerka uviedla, že obavy narastajú, a preto sú núdzové plány pre prípadné výpadky plynu a následne aj elektriny na mieste.

Keď sa leto prehuplo do druhej polovice, veľkú pozornosť vyvolal odkaz W. Luginbühla, ktorý, naopak, kritizoval vládu za to, že od jari nereagovala na odporúčania odborníkov na energetiku a dostatočne krajinu nepripravila na to, čo príde o pár mesiacov.

Pripraviť si sviečky a drevo na kúrenie niektoré švajčiarske médiá komentovali ako prebudenie sa do tvrdej reality. Komentátor Christoph Eisenring pre Neue Zürcher Zeitung pripomenul sľuby európskych politikov, najmä nemeckých, ktorí o prechode na viac zelenej a solárnej energie, hovorili pred pár rokmi iba v superlatívoch s tým, že energetický prechod občanova peňaženka pocíti len mierne zvýšenými nákladmi.

Teraz je však realita iná a viaceré krajiny, vrátane Nemecka, uvažujú o návrate k využívaniu energií, ktorých sa chceli postupne vzdať. Podobne je to aj vo Švajčiarsku. Zatiaľ čo sa švajčiarska ministerka S. Sommarugaová prednedávnom ešte takisto prikláňala k väčšiemu zapojeniu obnoviteľných zdrojov energie, teraz hľadá riešenie aj inde. Pre prípad núdze navrhla využitie elektrárne poháňanej ropným palivom na výrobu elektriny, píše Sonntags Zeitung.

Energetickému mixu v krajine bude chýbať plyn z Ruska

Švajčiarsko je závislé od dovážaného plynu a takmer polovica dodávok je priamo alebo nepriamo napojená na plynovody z Ruska. Pokračujú aj rokovania s Nemeckom a Talianskom v rámci dohody o solidarite a o tom, ako by sa susedné krajiny zachovali v prípade núdze a nedostatku energií.

Pre hroziace výpadky energií však švajčiarska federálna vláda v uplynulých dňoch diskutovala aj o rezervnej elektrárni v meste Birr v kantóne Aargau. Podľa najnovších informácií Spolkový úrad pre energetiku a Úrad pre národohospodárske zásobovanie môžu začať rokovať o ďalšom využití elektrárne ako núdzovej rezerve. To sa však nepáči všetkým, najmä nie politikom, ktorí podporujú zelenú politiku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa