Vo Veľkej Británii očakávajú nárast cien za energie o viac ako osemdesiat percent. Priemerný ročný účet pre domácnosti sa podľa regulačného úradu Ofgem zvýši od októbra o 3 549 libier a ak bude cenový strop v nedohľadne, od januára môžu ísť ceny opäť smerom nahor. Niektorí analytici uvádzajú, že účty môžu budúci rok vzrásť až na sumu 7 600 libier, informoval Guardian.

Britské mestá hľadajú riešenia, ako pomôcť obyvateľom v zimných mesiacoch. Vo viacerých oblastiach pribúdajú takzvané tepelné banky – teda verejné vykurované miesta, do ktorých bude môcť prísť každý, kto nedokáže svoju domácnosť v zime dostatočne vykúriť. Knižnice, umelecké galérie, kostoly, komunitné centrá – tu sa majú zhromažďovať obyvatelia, ktorých súčasná situácia privedie do energetickej chudoby.

Nastali smutné časy, od jesene budú tepelné banky tvrdá realita

Starosta Bristolu Marvin Rees na Twitteri uviedol, že nastali smutné časy a začali organizovať mestskú sieť miest, ktoré budú vykurované a prístupné verejnosti. Postupne ich začnú otvárať od októbra. Aj keď sa miesta snažia nazvať eufemisticky a používajú na to rôzne zjemňujúce výrazy ako napríklad „Uvítacie miesta“ (Welcoming places), nič to nemení na trpkej príchuti reality.

Hovorca mesta uviedol, že v týchto miestach si ľudia budú môcť dobiť svoju elektroniku a mobilné telefóny a bude sa v nich poskytovať aj strava pre ľudí, ktorých najviac zasiahne cenová energetická kríza.

V londýnskej mestskej časti Southwark bude sieť takýchto miest označená ako spoločné „obývačky“, keďže v Británii extrémne rýchlo pribúda ľudí, ktorí si vlastnú domácu obývačku pre neustále sa zvyšujú ceny energií nedokážu dostatočne vykúriť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa