Český premiér Petr Fiala v pondelok (12. septembra) po mimoriadnom zasadnutí oznámil, že jeho vláda rozhodla o národnom riešení súčasných vysokých cien energií.

„Zastropujeme cenu silovej elektriny vrátane DPH na šiestich korunách (0,24 eur) a cenu plynu na troch korunách vrátane DPH za kilowatthodinu“, uviedol premiér s tým, že zastropovanie bude platiť pre maloodberateľov.

Za rovnakú cenu budú energie nakupovať poskytovatelia verejnej služby, napríklad samosprávy, nemocnice, školy a iné inštitúcie. Tie energie nakúpia prostredníctvom štátom určeného dodávateľa. Markéta Šichtařová tvrdí, že vláda si stropovaním cien len kupuje čas.

Už skôr ste upozorňovali na to, že zastropovanie cien nie je dobrý nápad a v konečnom dôsledku vedie k nedostatku energií. Ako hodnotíte najnovšie rozhodnutie českej vlády o cenovom strope za energie pre domácnosti, živnostníkov či podnikateľov ? Čo to podľa vás prinesie v praxi ?

S najväčšou pravdepodobnosťou je cenový strop stanovený tak, že energie nebudú chýbať až natoľko kriticky, aby napríklad došlo k blackoutu. Napriek tomu cenový strop znamená, že domácnosti nebudú mať dostatočnú motiváciu šetriť. Takže sa tým nijako nerieši to, že prevažuje dopyt nad ponukou. Vláda si tým len kupuje čas. Ukážem vám to na analogickom príklade. Na jar 2020, keď vypukla pandémia, vláda vyhlásila, že pre pandémiu „nikto nezbankrotuje“ a začala pumpovať do ekonomiky podpory. Výsledok? Kríza sa oddialila o dva roky, prežívame ju v podstate teraz.

Iný príklad: V časoch dlhovej krízy v eurozóne vtedajší šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi vyhlásil, že ECB zachráni euro „za každú cenu“. Dôsledok? Euro síce v danej chvíli nepadlo, ale za cenu gigantického zadĺženia a dnešnej inflácie. A podobne to je s energiami. Strop znamená, že domácnosti v tejto chvíli nezmrznú. Ale dôsledkom je tlačenie problému pred sebou a ďalší obrovský nárast zadĺženia. A zadĺženie okrem iného spôsobuje ďalšiu infláciu. Takže domácnosti neschudobnejú až tak veľmi dnes, ale pre infláciu budú sústavne chudobnieť ďalej. Je to niečo ako zákon zachovania energie – energiu v zmysle „hybnej sily dejín“ jednoducho nie je možné vygumovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa