Zatiaľ čo uplynulé dva covidové roky posilňovali digitalizáciu a online spôsob práce na rôznych úrovniach, najbližšie mesiace to môžu zásadne zmeniť. Nedostatok energií či vysoké ceny elektriny a obmedzovanie spotreby môžu značne zamávať s obchodnými aktivitami mnohých firiem.

Banky preverujú svoju odolnosť

Niektoré z najväčších európskych bánk v týchto dňoch preverujú odolnosť svojich systémov, v prípade ak nastanú zimné blackouty. Už skôr pred nimi varoval prezident švajčiarskej Federálnej komisie pre elektrinu Werner Luginbühl, keď povedal, že vo Švajčiarsku sa cez zimu môže na pár hodín vypínať elektrina. Mnohí túto informáciu brali na ľahkú váhu a švajčiarski politici jeho varovania takisto dlho zľahčovali.

Prešlo pár týždňov a o prídeloch na energie a možných blackoutoch sa hovorí hlasnejšie a častejšie aj v ďalších krajinách. Koncom augusta pred dvojhodinovými zimnými výpadkami elektriny varovala napríklad francúzska premiérka Élisabeth Borneová.

"Pri výpadku elektriny ma znepokojuje najmä kaskádový efekt na bankomaty a bezhotovostné transakcie. A rovnako aj závislosť bánk od internetu“, uviedol pre Reuters Gianluca Pescaroli, docent na University College London v oblasti prevádzkovej kontinuity a odolnosti proti katastrofám.

Z Londýna do Frankfurtu a zase naspäť

Z prostredia americkej investičnej banky JPMorgan Chase&Co prenikajú informácie, že zvažuje záložný plán, ak sa energetická kríza v Európskej únii neupokojí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa