Mesto Haag, v ktorom sídlia významné medzinárodné inštitúcie, žiada holandskú vládu o výnimku. Magistrát doteraz nenašiel vhodnú alternatívu k ruskému plynu. Naráža však na ministra energetiky, ktorý trvá na ukončení zmlúv s ruskými spoločnosťami.

Európska komisia k prijatiu piateho balíka sankcií voči Rusku v apríli uviedla, že jeho cieľom je „zvýšiť ekonomický tlak na Kremeľ“ a ešte výraznejšie zasiahnuť do ruskej ekonomiky. Piaty sankčný balík zahŕňa šesť bodov.

Prvý z nich sa vzťahuje na zákaz dovozu všetkým foriem ruského uhlia, čo by malo zasiahnuť štvrtinu jeho vývozu a pre Rusko znamenať stratu príjmov približne osem miliárd eur ročne. Ďalší bod zakazuje transakcie a zmrazuje aktíva štyrom ruským bankám. Tretí by mal dať stopku ruským a bieloruským prevádzkovateľom nákladnej dopravy na území Európskej únie (EÚ). Štvrtý a piaty bod predstavujú cielené zákazy vývozu z EÚ do Ruska a tiež dodatočné zákazy dovozu v hodnote viac ako päť miliárd eur.

Šiesty bod sankcií má vylúčiť ruské spoločnosti z verejných obstarávaní v EÚ. V tomto bode však Európska komisia v apríli uviedla, že príslušné orgány môžu v obmedzených prípadoch udeliť výnimky, a to vtedy, keď neexistuje žiadna reálna alternatíva.

A práve na to sa momentálne odvolávajú v Haagu, treťom najväčšom holandskom meste, v ktorom sídli Medzinárodný súdny dvor, Medzinárodný trestný súd, Europol a ďalšie inštitúcie.

Minister energetiky nechce ustúpiť

Na základe spomínaného balíka sankcií EÚ by mali orgány verejnej správy do 10. októbra ukončiť už skôr uzatvorené zmluvy s ruskými spoločnosťami. V Holandsku na to všetky samosprávy vyzval aj tamojší minister energetiky Rob Jetten.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa