Žiaden iný kartel nemá tak veľký vplyv na životy ľudí ako OPEC. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu hrá dlhé roky prím pri učení výslednej ceny čierneho zlata. Dohody uzatvorené za múrmi arabských palácov majú zásadný vplyv na sumu zaplatenú na slovenských čerpacích staniciach. Nič na tom nemení ani fakt, že hlavný výrobca pohonných hmôt spoločnosť Slovnaft, dováža ropu z Ruska.

Svoju cenovú politiku s ropnými šejkami konzultuje dlhé roky aj Moskva. Dôvod je jednoduchý: pre obrovské zásoby môže región blízkeho východu prudko zvýšiť ťažbu. Následný rapídny pokles cien ropy ublíži ruskej ekonomike viac ako dohoda na „dobrovoľnom“ obmedzení ťažby. Navyše samotné zníženie produkcie v sebe skrýva jedno veľké plus. Je ním stúpajúca cena čierneho zlata. Vďaka tomu nakoniec všetci zarobia viac ako pri využití maximálnych výrobných kapacít, a to je hlavný dôvod spolupráce na ovplyvňovaní cien.

Chudoba
Neprehliadnite

Slovensko verzus svet: Byť bohatší ako Slovák nie je umenie. Bulhar má o 3 500 dolárov viac

Šejk proti šejkovi

Lenže roky fungujúci kartel môže ukončiť pandémia. Dôvodom sú obrovské výpadky v príjmoch spôsobené neustálymi lockdownami. Práve nedostatok peňazí stojí za aktuálnym pocitom krivdy Spojených arabských emirátov (SAE). Miestnym šejkom sa nepáči, že v rámci kartelu platné obmedzenia sa počítajú na základe štyri roky starých údajov a žiadajú ich aktualizáciu. Dôvodom je zvýšenie ťažobnej kapacity z troch na štyri milióny barelov za deň.

„Napriek tomu nemôžeme ťažiť viac. Preto žiadame zvýšenie nášho limitu na 3,8 milióna barelov za deň,“ povedal v nezvykle otvorenom rozhovore pre Sky News Arabia minister energetiky SAE Suhajl Mazrúí. Nespokojnosť dokonca prerástla v zablokovanie dohody o postupnom zvyšovaní ťažby v rámci celého kartelu OPEC a s ním spolupracujúcich krajín.

Lenže nečakane tvrdý postoj nahneval Saudskú Arábiu. V nepokojnom regióne blízkeho východu ide o najbližšieho partnera Spojených arabských emirátov. SAE je relatívne malý štát, ktorý jedine v spojení s veľkým susedom dokáže čeliť tlaku Iránu. Napriek tomu to momentálne nevyzerá na rýchle urovnanie sporu. „Nie je v našom záujme prijať ďalšiu nespravodlivú dohodu,“ dodal S. Mazrúí.

Na druhej strane otvorenú nespokojnosť pravdepodobne zlomí izolovanie v rámci kartelu. „Je to celá skupina verzus jedna krajina, čo je smutné, ale takáto je realita,“ uviedol saudský minister energetiky princ Abdulaziz bin Salmán. Ten podporuje postupné zvyšovanie ťažby na základe starých pravidiel. Teda postupný nárast produkcie o 400-tisíc barelov za deň. K takémuto zvyšovaniu sa má opakovane prikročiť už v auguste, septembri, októbri, novembri a decembri. Výsledkom bude, že v porovnaní so súčasnosťou denná produkcia kartelu stúpne o dva milióny barelov za deň.

Prudký rast cien ropy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa