S príchodom leta čaká krajinu návrat ekonomického rastu. Napriek tomu podnikatelia nemajú dôvod oslavovať. Príchod dobrých časov vláda spojila s razantným okresaním pomoci na udržanie pracovných miest.

Už od začiatku mesiaca sa peniaze vyplácajú na základe pravidiel takzvaného Covid automatu. „V praxi to bude znamenať výrazne zníženie vyplácanej pomoci, na ktorú sú mnohí podnikatelia stále odkázaní,“ povedala Miriam Filová, hovorkyňa Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky.

Hneď v úvode roka krajina prežila niekoľkomesačný lockdown. Počas neho si majitelia zatvorených obchodov nedokázali vytvoriť rezervy. Napriek tomu dnes mnohí z nich opäť splácajú odložené úvery. Príliš skoré stopnutie štátnej pomoci im preto spôsobí veľké ťažkosti.

„Pokiaľ to bolo možné, podnikatelia sa snažili v uplynulom období ponechať zamestnanosť na predkrízovej úrovni, ale bez podporných opatrení sa to nedá udržať dlhodobo. Je preto veľmi pravdepodobné, že v dôsledku obmedzenia podpory príde k nárastu nezamestnaných,“ varovala M. Filová.

V takom prípade príde k otočeniu krehkého trendu poklesu počtu ľudí bez práce. Za mesiac máj totiž miera evidovanej nezamestnanosti klesla o 0,08 percentuálneho bodu na 7,92 percenta. Jún má byť ešte lepší, keďže firmy začali opäť vo veľkom naberať a portál Profesia hlási rekordný počet pracovných inzerátov. No v júli už môže počet ľudí bez práce opäť mierne rásť. Dôvodom bude príliš rýchly koniec pomoci.

Firmy mohli zachrániť eurofondy

Pred uvedeným vývojom vládu pár mesiacov dozadu varovala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Lenže najnovšie predikcie signalizujú prudký hospodársky rast. Koalícia sa tak rozhodla zariskovať a pomoc začala okresávať už s príchodom leta. Napriek tomu počíta, že v tomto roku slovenská ekonomika stúpne o 4,6 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). V ďalšom o päť percent HDP, a v roku 2023 o 4,8 percenta.

Za raketovým rastom budú stáť miliardy eur z erofondov a plánu obnovy. Napriek tomu príliš rýchle stopnutie peňazí môže poslať do bankrotu mnohých podnikateľov. V súčasnej situácií by bolo najrozumnejšie pár mesiacov počkať a až po definitívnom rozbehnutí hospodárstva začať okresávať príspevky na udržanie pracovných miest.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa