Zamestnávatelia sú najviac optimistickí od vypuknutia pandémie. Počas nasledujúceho štvrťroku plánuje prijať nových ľudí každá siedma firma. O prepúšťaní pre nedostatok zákaziek naopak uvažujú len štyri percentá domácich podnikov. Optimistickú prognózu budúcnosti priniesol prieskum nálady domácich podnikateľov od personálnej agentúry ManpowerGroup.

Reálnosť tohto scenára potvrdzujú tvrdé dáta. Konkrétne rekordný počet voľných pracovných ponúk. Len v máji ich na webovej stránke Profesia.sk pribudlo viac ako 27-tisíc. Pri pohľade do minulosti ide o najlepší mesiac v 24-ročnej histórií pracovného portálu.

Konečne sa naplní otrepaný slogan viacerých politikov: „Nebojte sa, dobre bude.“ Nebude to síce zásluha koalície ani opozície. No k pozitívnym výsledkom sa určite prihlási ministerstvo práce aj financií. Nebude ich vyrušovať ani fakt, že výška pomoci vyplatenej firmám je slušne povedané skromná v porovnaní s okolitými štátmi aj celou Európskou úniou.

O neúspechoch sa hovoriť zásadne nebude. Nebolo ich pritom málo. Hneď v úvode roka krajina prežila rekordne dlhý lockdown. Môže za to spackané manažovanie pandémie. Výsledkom sú až dva vrcholy rastu nezamestnanosti. A jedno z najdlhšie trvajúcich období prepúšťania.

Lenže bič plieska na konci. Ľudská psychika je nastavená hlavne na pamätanie dobrých výsledkov. Z tohto uhla pohľadu má súčasná vláda prekvapivo dobré karty.

Na záchranu hospodárstva dostaneme z plánu obnovy trikrát viac peňazí ako priemerná európska ekonomika. Zároveň nám dobiehajú nevyčerpané eurofondy a peniaze začínajú pritekať aj z nového programového obdobia. Výsledkom bude prehrievanie ekonomiky už v roku 2022. K takémuto záveru prišla pri analyzovaní budúcnosti Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

Prehrievanie ekonomiky je z pohľadu bežných ľudí fajn. Počas tohto obdobia klesá nezamestnanosť a rastú mzdy. Istá práca a vysoký plat sú dva základne znaky dobrých časov. Ich príchod môžu zastaviť dve hrozby. Prvou je silná tretia vlna pandémie. Pri pohľade na spackané manažovanie druhej vlny ide o najvážnejšiu hrozbu.

Na druhej strane človek sa dokáže poučiť z vlastných chýb. Aj politici sú len ľudia a z toho uhla zvládneme tohtoročnú jeseň pravdepodobne oveľa lepšie. Plusom oproti minulému roku je aj relatívna dostupnosť vakcín.

Pred nebezpečenstvom šírenia delta variantu vírusu v dostatočnom predstihu na svojom facebookovom profile varuje minister financií Igor Matovič (OĽaNO). V hre je, ako inak, zavedenie povinnej karantény pre ľudí vracajúcich sa z rizikových krajín. O možnosti chytrej e-karantény sa pravdepodobne bude len diskutovať.

Druhým rizikom je schopnosť, presnejšie neschopnosť, čerpať eurofondy. Pred hrozbou prepadnutia niekoľko miliárd eur varovala dnes už bývala členka SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová. Nepáčilo sa jej, že koalícia nevyužila možnosť minúť peniaze na záchranu hospodárstva, ale nakoniec sa väčšinu z nich rozhodla investovať do rozvoja krajiny. Od opravy železníc po spustenie výroby vodíka. Ten má byť palivom budúcnosti podľa predstavy súčasného ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS).

O takomto smerovaní peňazí sa dá diskutovať. Niekto vidí väčší prínos v rozvoji infraštruktúry ako záchrany domácich podnikateľov. Služby sa totiž nakoniec otrasú a dieru na trhu po skrachovaných reštauráciách obsadia noví hráči.

Väčšinou zahraničné firmy pôsobiace v domácom priemysle zas mohli neobmedzene vyrábať aj počas najprísnejšieho lockdownu. Navyše ako bonus získali príspevok na udržanie miest. Obetovaní boli hlavne domáci podnikatelia pôsobiaci v službách.

Takýto prístup sa ukáže ako obrovská chyba v prípade, že časť európskych peňazí prepadne, a zo sľubovaného rozvoju krajiny nebude nič. Presnejšie povedané - bude miernejší ako mohol byť. V takom prípade bolo jednoznačne lepšie investovať miliardy do záchrany domáceho hospodárstva.

Odpisované uhlie je opäť v hre

Európska únia je svetovým lídrom v rozvoji zelenej ekonomiky. Jej vlajkovou loďou je nástup elektrinou poháňaných vozidiel. Vo veľkom sa tiež obmedzuje neekologická ťažba uhlia a Nemci vo veľkom odstavujú z ich pohľadu rizikové atómové elektrárne.

Spomínané zmeny čoraz viac zvyšujú odkázanosť na ruský plyn. Práve vďaka nemu je možné ekologicky vyrobiť dostatočné množstvo energie. Lenže geopolitické spory zablokovali dokončenie Nord Stream 2 a výsledkom je hrozba nedostatku elektriny v Európe.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa