Slovensko malo byť lídrom v preplácaní škôd spôsobených pandémiou z európskych peňazí. Nakoniec výrazne zastalo za Gréckom, keďže Atény v eurofondoch presunuli na tento účel až 1,45 miliardy eur a Slovensko len 497 miliónov eur. Pritom tesne po vypuknutí pandémie počítala vznikajúca slovenská vláda s presunutím 1,38 miliardy eur.

V míňaní eurofondov Slovensko patrí dlhé roky k najhorším štátom Európskej únie. Lenže pandémia z roky trvajúcej nevýhody mohla spraviť výhodu. Pre pomalé čerpanie predchádzajúcimi vládami dostal premiér Igor Matovič (OĽaNO) k dispozícií miliardy eur, ktoré stačilo presunúť z nevyčerpaný ch eurofondov a následne použiť na záchranu domácich firiem, zamestnancov a živnostníkov. Brusel dokonca dovolil peniaze minúť aj na financovanie nemocníc a nákup zdravotníckej techniky.

Navyše, v mnohých prípadoch sa vyplatená podpora počas minulého aj tohto roka stopercentne preplácala z európskych peňazí. To je obrovská výhoda oproti bežnému stavu, kedy Brusel požadoval spolufinancovanie a pred príchodom pandémie z jedného investovaného eura tvoril slovenský príspevok približne 20 centov.

Namiesto pomoci sa pandémiou zasiahnutým ľuďom sa nevyčerpané eurofondy minú na rozvoj slovenských dedín a miest. Za peniaze z Bruselu sa napríklad vybuduje kanalizácia alebo postavia cyklochodníky.
Zdroj: Dubravay Jejnavlavala
Namiesto pomoci sa pandémiou zasiahnutým ľuďom sa nevyčerpané eurofondy minú na rozvoj slovenských dedín a miest. Za peniaze z Bruselu sa napríklad vybuduje kanalizácia alebo postavia cyklochodníky.

Výhody prebila politika

Ani všetky spomínané výhody nestačili slovenským politikom, ktorí sa nakoniec väčšinu nevyčerpaných eurofondov rozhodli použiť na financovanie najrôznejších iných priorít. Napríklad na elektrifikáciu železničnej trate medzi Novými Zámkami a Palárikovom.

Problém je len v tom, že všetky nevyčerpané peniaze sa musia minúť najneskôr do konca roka 2023, čo je nemožné podľa dvoch zo štyroch koaličných strán. Pred hrozbou prepadnutia miliárd eur otvorene varuje ministerstvo práce vedené Milanom Krajniakom (Sme rodina).

Koncom apríla minulého roka dostala na starosť realokáciu eurofondov podpredsedníčka vlády Veronika Remišova (Za ľudí). Podľa oficiálnych štatistík Európskej komisie sa pod jej vedením za necelý rok presunulo z uvedených 1,38 miliardy len 497 miliónov eur.

Vláda si preto na záchranu domácej ekonomiky nakoniec musela ešte požičať až 631 miliónov eur z európskeho úverového programu SURE. „V rámci tohto nástroja Slovensko v decembri 2020 dostalo prostriedky na financovanie opatrení vo výške 300 miliónov eur, zvyšnú časť z celkového objemu 631 miliónov eur by malo obdržať neskôr,“ priblížila pre TREND Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Ako presúvali peniaze v eurofondoch jednotlivé európske krajiny
Infogram

Slovensko obsadilo štvrtú pozíciu

Európska komisia porovnala presúvanie eurofondov medzi 21 štátmi. Vo vytvorenom rebríčku Slovensko obsadilo štvrté miesto. Najviac peňazí, až 1,45 miliardy eur, presunuli Gréci, nasledovali Rumuni so sumou 699 miliónov eur, Taliani s 530 miliónmi eur a Slováci so 497 miliónmi eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa