Štátne teplárne idú pod spoločnú strechu

Ministerstvo hospodárstva aktívne napreduje vo svojom pláne zlúčiť šesticu štátnych teplárenských spoločností v Košiciach, Martine, vo Zvolene, v Žiline, Trnave a Bratislave. V súčasnosti fungujú samostatne, pričom štát je cez spoločnosť MH Manažment ich akcionárom. Zlúčenie šestice teplární pod jednu strechu novovzniknutej akciovky MH Teplárenský holding by malo priniesť zníženie nákladov, zvýšenie ziskovosti a potenciálne teda aj lepšie koncové ceny pre zákazníkov.

Doterajší model, v ktorom mala každá zo šestice štátnych teplárenských firiem samostatnú entitu a manažment, dlhodobo neprinášal ovocie. Väčšina z nich sa roky borí s investičným dlhom, ktoré nie sú schopné splatiť pre nabaľujúce sa straty. Teplárenstvo je navyše biznis s neistými vyhliadkami. Ich zákazníkov pred hromadným odpájaním sa od centrálneho zásobovania teplom delí azda len pokrivená legislatíva. Je otázne, či jeden štátny manažment pre všetky teplárne dokáže nakopnúť ich konkurencieschopnosť, alebo je to len predohra k zatiaľ nevyslovenému plánu postupne ich predať.

TREND: ĽUBOŠ LOPATKA - MH MANAŽMENT
Neprehliadnite

Lopatka: Možnosti šetrenia a optimalizácie sú všade

Pandémia nevyliečila emisný problém

Pandémia globálne zatvárala továrne a letectvo vyše roka hybernovalo. Zdanie však môže klamať a vplyv obmedzení na objem skleníkových plynov vypúšťaných do ovzdušia nijako zásadný nebol. Globálne počas pandémie emisie klesli len o 6,4 percenta, aj to len krátkodobo. Po prehrmení druhej vlny, naopak, vznikol na priemysel tlak, aby dohnal stratené. Predstava o tom, ako pandémia pomôže planéte zmierniť klimatickú hrozbu, sú naivné.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa