Na najnovšom koaličnom spore poznačenom mnohými klamstvami je pozitívna len jedna vec a to, že Slovensko zatiaľ neprišlo o jednu miliardu eur z eurofondov. Menej dobrou správou je, že o peniaze možno prídeme už koncom roku 2023 a výsledná suma môže byť oveľa vyššia. Samosprávy totiž za necelé tri roky musia na svoj rozvoj minúť približne 5 miliárd eur a takto veľký balík peňazí za tak krátku dobu ešte nikdy nečerpali.

O nie moc dobrom hospodárení vlády svedčí aj fakt, že veľká časť vyplatenej pomoci sa financovala z úveru, hoci Brusel vláde na záchranu krajiny ponúkol eurofondy. Tie sa na rozdiel od pôžičky nemusia draho splácať a krajina ich má v podstate zadarmo. Slovenskej vláde stačilo len Európsku komisiu formálne požiadať o možnosť použiť nevyčerpané eurofondy na záchranu slovenských firiem, živnostníkov a pracujúcich ľudí. Lenže pre zvady v koalícií sa nakoniec realokovalo oveľa menej peňazí a výsledkom je hrozba prepadnutia časti eurofondov.

Na verejnosť sa koaličná hádka o použití miliárd eur dostala vďaka pondelkovej tlačovej konferencií poslankýň SaS Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Jany Bittó Cigánikovej. Zo všetkých liberálnymi poslankyňami zverejnených informácií Brusel nesúhlasí len s tým, že Slovensko už prišlo o jednu miliardu eur.

„Na Slovensku sa v roku 2020 žiadne dekomitmenty (rušenie viazanosti) v Európskom fonde regionálneho rozvoja a Kohéznom fonde neuskutočnili,“ povedala pre TREND zástupkyňa Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludviková. O peniaze môže štát prísť len v prípade, že samosprávy za necelé tri roky nestihnú minúť všetky peniaze z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Kohézneho fondu.

Na hrozbu prepadnutia eurofondov v zákulisí upozorňovalo aj ministerstvo financií, ktoré vedie premiérov blízky spolupracovník Eduard Heger (OĽaNO).
Zdroj: Pavel Neubauer
Na hrozbu prepadnutia eurofondov v zákulisí upozorňovalo aj ministerstvo financií, ktoré vedie premiérov blízky spolupracovník Eduard Heger (OĽaNO).

O miliardy prídeme podľa dvoch koaličných strán

Takýto scenár je vysoko pravdepodobný podľa ministerstva práce. „Počas jesene 2020 ministerstvo práce opakovane upozorňovalo, že Slovenskej republike hrozí nevyčerpanie niekoľkých miliárd eur z fondov Európskej únie z rozpočtového obdobia 2014 – 2020, najmä čo sa týka Európskeho fondu regionálneho rozvoja, a požadovalo ďalšie realokácie na program „Prvá pomoc“ do Európskeho sociálneho fondu,“ uvidela Eva Rovenská, hovorkyňa ministerstva práce.

Ešte v apríli minulého roka vláda Slovenskej republiky rozhodla, že na pomoc ľuďom zasiahnutým súčasnou krízou sa do programu „Prvá pomoc“ presunie 1,38 miliardy eur. Napriek tomu podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za Ľudí) reálne poslala len 217 miliónov eur z Kohézneho fondu a 110 miliónov eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Keďže na ministerstvo práce ďalšie finančné zdroje neprišli, záchrana ekonomiky sa financovala aj prostredníctvom úveru z európskeho programu SURE a podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť išlo o sumu 631 miliónov eur. Problém je v tom, že kým eurofondy dostane Slovensko zadarmo, tak požičané peniaze musí vrátiť. Zároveň dotácie z eurofondov nezvyšujú deficit ani celkových dlh krajiny. To už o financovaní na úver neplatí.

„Prostriedky čerpané z nástroja SURE navyšujú deficit verejnej správy (VS) aj hrubý dlh VS, keďže ide o úverový nástroj,“ upozornila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Preto podľa jej posledných odhadov skončí minuloročný deficit pravdepodobne na úrovni 7 percent hrubého domáceho produktu (HDP) a tohtoročný sa má pohybovať okolo úrovne 6,8 percenta HDP.

Vývoj deficitu Slovenska
Infogram

Vážny politický problém

Po upozornení na problémy s čerpaním eurofonodov sa V. Remišovej takmer okamžite zastal premiér Igor Matovič (OĽaNO). „Nerozumiem tomuto neustálemu cigáneniu voči vlastným kolegom,“ napísal na adresu poslankýň SaS prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Zároveň obidve političky obvinil z toho, že komplikovanej téme vôbec nerozumejú.

Lenže na hrozbu prepadnutia eurofondov v zákulisí upozorňovalo aj ministerstvo financií, ktoré vedie premiérov blízky spolupracovník Eduard Heger (OĽaNO). Premiér preto o problémoch s európskymi peniazmi pravdepodobne vedel a miliardu eur sa rozhodol obetovať výmenou za podporu V. Remišovej v nikdy nekončiacich sporoch s liberálmi.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa