Bývalému premiérovi minulý rok nešla moc karta. Mnohí voliči nekontrolované šírenie vírusu pripisujú nezodpovedným statusom Igora Matoviča. Jeden z tých známejších znel v septembri minulého roka približne takto: „Nevesty, dobre bude. Dnes na vládu idem so zaujímavým návrhom, ktorý zásadným spôsobom zmení strašidlo 30 hostí na hostine života. Držte palce!“

Lenže dobre nebolo a práve svadby boli jedným z hlavných dôvodov nekontrolovateľného šírenia covidu na Orave. Z veľkých svadieb nakoniec nebolo nič a s odstupom času I. Matovič svoj status bez hanby interpretoval ako snahu o obmedzenie veľkých hostín. Udialo sa tak po masívnej kritike médií a v jeho svete rafinovaný plán spočíval v tom, že nádej na zorganizovanie veľkej hostiny motivovala nevesty posunúť dátum sobáša a následne im vláda svadby úplne zatrhla.

Nech to už myslel akokoľvek, jedným z výsledkov covidu za prispenia chaotického riadenia štátu, je najnižší počet sobášov od vzniku samostatnej republiky. Svoje áno si minulý rok povedalo 23 753 párov, kým v roku 2019 ich bolo 29 664. Inými slovami pandémia zastavila jedno z piatich plánovaných manželstiev a v prvých mesiacoch minulého roka dramatický prepad pritom ešte nič nenasvedčovalo.

Vplyv magických dátumov hnal k oltáru mnohé nevesty. Tie osudový dátum videli hlavne v sobote 22. 2. 2020. Pre mnohé páry malo svoje čaro mať svadbu aj v deň, ktorý sa opakuje raz za štyri roky a to v sobotu 29. februára 2020. Lenže potom prišla pandémia a masívne rušenie svadieb otočilo pozitívny trend.

V ére demokratického Slovenska sa najviac sobášilo v roku 2017, kedy si svoje áno povedalo 31 309 párov. To je o niečo viac ako v roku 1993, kedy sa uzatvorilo 30 771 manželstiev a sociológovia rastúci trend z posledný rokov pripisovali tomu, že mnohé ženy už nechceli viac čakať so založením rodiny. Slobodné nevesty i ženísi vstupujú dnes do manželstva okolo tridsiatky a sú o 7,5 roka starší, ako páry sobášiace sa v roku 1993.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa