Udržať si pracovné miesto je v slovenskej ekonomike náročné. Počas súčasnej krízy to bolo podobne ťažké len v dvoch krajinách. Od vypuknutia pandémie, rovnako ako my, dosiahli vrchol nezamestnanosti až v marci tohto roku Švédi. Horšie sú na tom už len Taliani, ktorým počet ľudí bez práce stúpal aj v apríli a situáciu tam pravdepodobne zachráni až letná turistická sezóna.

Vo väčšine európskych krajín nezamestnanosť kulminovala v lete minulého roku. Potom miestne firmy opäť o niečo viac naberali ako prepúšťali zamestnancov. Až v siedmych štátoch sa situácia začala zlepšovať od augusta 2020. No pre domácu ekonomiku išlo len o vrchol prvej vlny. V tom čase bola nezamestnanosť vo výške 7,2 percenta. Potom do decembra klesla na 6,9 percenta. Následne opäť začala stúpať až v marci dosiahla vrchol 7,4 percenta.

Zlé manažovanie pandémie

V absolútnych číslach sme európskym priemerom. Podľa posledných údajov za apríl je naša nezamestnanosť na úrovni 7,3 percenta. Rovnako vysoká hodnota platí aj pre celú Európsku úniu. Pri porovnaní krajín platiacich eurom patríme dokonca k úspešnejším štátom. V eurozóne je totiž priemerná nezamestnanosť vo výške ôsmych percent.

Slovenským problémom je dlhé obdobie neistoty. Spôsobilo ho zlé manažovanie pandémie a neustále koaličné spory. Tesne pred príchodom zimy riešili politici, či otvoria skôr školy alebo kostoly. Akosi si kvôli tomu nevšimli jedinečné obdobie vianočných sviatkov. Práve vtedy sú takmer všetci so svojou rodinou a zavedenie tvrdého lockdownu spôsobí minimálne škody. Väčšina fabrík je totiž aj tak zatvorených.

Lenže v slovenskej realite sa práve počas prichádzajúcej druhej vlny otvorili obchody, kostoly a lyžiarske strediská. Vtedajší premiér Igor Matovič (Oľano) totiž veril, že vírus zastaví plošným testovaním. Nepodarilo sa, a v úvode roka prišlo k zatvoreniu väčšiny obchodov. Prerušeniu výroby vo fabrikách sa krajina vyhla len tesne. Škody z niekoľko mesačného zatvorenia obchodov Národná banka Slovenska odhadla na miliardy eur. Až čas ukáže, ako bol jej odhad reálny. A či naozaj príde k obrovským výpadkom vo výbere daní a odvodov.

Porovnanie májovej nezamestnanosti v európskych krajinách
Infogram

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa