Koniec krízy je na obzore, prichádza silný hospodársky rast. Slovensko zažije podobnú konjunktúru ako v časoch Mikuláša Dzurindu. Stane sa to aj bez presadenia tvrdých reforiem. Nepopulárne uťahovanie opaskov však nie je v kurze. Bohaté štáty po pandémii stavili na rozhadzovanie miliárd a popri nich sa zvezie aj chudobnejšie Slovensko. Počas najbližších siedmich rokov k nám Brusel naleje viac ako 27 miliárd eur. Väčšinu peňazí nebudeme musieť nikdy vrátiť. 

Najbližšie roky bude mať krajina dosť zdrojov prakticky na akékoľvek opatrenie. Od zavedenia plnohodnotných trinástych dôchodkov až po razantné zvýšenie rodinných prídavkov. Ekonomická sila krajiny porastie približne o päť percent hrubého domáceho produktu (HDP) v rokoch 2021, 2022 a 2023. Prichádzajúci trend môže prípadná tretia vlna pandémie maximálne pribrzdiť. 

Väčšinu bruselských miliárd štáty minú v nasledujúcich tridsiatich mesiacoch, potom už musia žať ovocie reforiem. Keďže slovenská vláda doteraz nepresadila ani jednu, už v roku 2024 sa hospodársky rast prudko spomalí. Je to škoda, keďže na začiatku tisícročia Slováci prežili sedem dobrých rokov. Teraz to budú maximálne tri. 

Slovenskí politici pritom hrajú s celkom dobrými kartami. Len z plánu obnovy získame po prepočítaní na počet obyvateľov trikrát viac peňazí než priemerná európska krajina. Ďalšie miliardy prinesú nevyčerpané a nové eurofondy. Nečakaným bonusom sú úspory vytvorené počas druhej vlny pandémie. Návrat väčšej spotreby domácností môže už počas najbližších šiestich mesiacov dostať do slovenskej ekonomiky rovnú miliardu eur. 

Na snímke sprava predseda vlády SR Igor Matovič a vedúci Úradu vlády (ÚV) SR Július Jakab počas návštevy v  automobilke Groupe PSA Slovakia v Trnave v piatok 5. júna 2020. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Top v ekonomike: Nebojte sa, dobre bude. Nie vďaka politikom, ale firmám naberajúcim ľudí

Trest zlého Bruselu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa