Slováci majú extrémne nízky finančný majetok. A to nielen v porovnaní s bohatšími, ale aj chudobnejšími štátmi Európskej únie. Pre vysoké dlhy prehráme konfrontáciu aj s menej vyspelým Bulharskom. Po odpočítaní všetkých záväzkov má miestny obyvateľ v priemere na účte 13 900 dolárov. Slovákovi po odrátaní dlhov ostane len 10 400 dolárov.

K takýmto záverom dospela Národná banka Dánska. Jej analytici sa rozhodli porovnať výšku finančného majetku v jednotlivých štátoch Európskej únie. Pod ním rozumejú peniaze uložené v bankách, investície v podielových fondoch, či úspory na dôchodok. Výsledkom je rebríček piatich najbohatších a piatich najchudobnejších národov Európskej únie.

Chudobný ako Slovák

Slovensko sa vo všetkých porovnávaných ukazovateľoch ocitlo medzi piatimi najchudobnejšími krajinami. Horšie ako my na tom sú jedine Rumuni. Bulhari nás porazili v už spomínanej hodnote čistého finančného majetku.

Ako na tom vlastne sme? Priemerný finančný majetok po prepočítaní na jedného Slováka je vo výške 22 200 dolárov. Zároveň priemerná výška dlhu je 11 700 dolárov. Po odpočítaní záväzkov je čistý majetok 10 400 dolárov. Tieto údaje sú platné ku koncu minulého roka.

Časť viny za zlé umiestnenie nesie pandémia. Presnejšie špecifické správanie Slovákov počas prvej a začiatku druhej vlny.

Ako jeden z mála národov sme po príchode krízy minimálne obmedzili spotrebu. Na jednej strane z toho profitoval štát. Konkrétne prostredníctvom zanedbateľného zníženia výberu dane z pridanej hodnoty (DPH). Na druhej strane minimálne rástli úspory. Situácia sa začala otáčať k lepšiemu až v októbri minulého roka. Prudší rast finančných rezerv z úvodu roka v porovnaní nie je zachytený vôbec.

Ako sú na tom Bulhari? V priemere má každý jeden obyvateľ krajiny finančný majetok 17 600 dolárov, dlhy 3 700 dolárov a čistý finančný majetok vo výške 13 900 dolárov. Jedine v prvom ukazovateli sú na tom lepšie Slováci. Priemerný obyvateľ našej krajiny má finančný majetok vyšší o 4 600 dolárov, o 8-tisíc dolárov väčšie dlhy a o 3 500 dolárov nižší čistý finančný majetok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa