Minuloročná kríza obrala štátnu kasu o oveľa menej peňazí, ako sa odborníci pôvodne obávali. Aj napriek tomu však pred súčasnou koalíciou znovu stojí vážna úloha, ako čo najefektívnejšie konsolidovať verejné financie. V rozmedzí rokov 2019 až 2023 totiž plánovaný verejný dlh krajiny vystrelí zo 48,5 na 69,4 percenta HDP.

Tesne po vypuknutí pandémie počítali s tým, že v priebehu pár mesiacov slovenská ekonomika príde o niekoľko miliárd eur. Po celom svete sa totiž zatvárali obchody a nebezpečný koronavírus uväznil doma milióny ľudí. Viac-menej sa počítalo s tým, že potom, ako pandémia dorazí na Slovensko, na niekoľko týždňov zatvorí domáce fabriky a do štátneho rozpočtu zatne niekoľkomiliardovú sekeru. Lenže nič také sa nakoniec nestalo a reálne škody sa počítajú v stovkách miliónov.

„Podľa našej najnovšej prognózy klesli daňovo-odvodové príjmy v roku 2020 o 2,5 percenta oproti výberu v 2019,“ povedal pre TREND riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Eduard Hagara. Vyjadrené v peniazoch, pandémia obrala novú vládu o 716 miliónov eur. Prepad daňových príjmov bol o niečo vyšší a dosiahol 811 miliónov eur. Presne opačná situácia nastala pri odvodoch a prísun peňazí do poisťovní aj v čase recesie stúpol o 95 miliónov eur.

Konečné výsledky môžu byť ešte o trochu iné, keďže daňové priznania za minulý rok sa podávajú až v tomto roku a reálne peniaze začnú prichádzať najskôr na jar. Analytici ministerstva financií počítajú s tým, že firmy na dani z príjmu zaplatia medziročne o 610 miliónov eur menej a pri fyzických osobách sa počíta len s výpadkom piatich miliónov eur.

Dve pozitívne prekvapenia

Domáci trh práce minulý rok zažil najväčší skokový nárast nezamestnanosti od konca 90. rokov. Miera evidovanej nezamestnanosti vystrelila z marcových 5,2 na májových 7,2 percenta. Situácia sa upokojila až potom, čo štát začal vyplácať podporu na udržanie pracovných miest, a zvyšok roka sa počet ľudí bez práce hýbal už len mierne. Nakoniec miera evidovanej nezamestnanosti v decembri neprekročila hodnotu 7,6 percenta a v priebehu dvanástich mesiacov na úradoch práce skončilo viac ako 70-tisíc Slovákov.

Štát získal vlani napriek tomu na odvodoch o 95 miliónov eur viac ako v roku 2019. Výber smerom hore potlačili rastúce mzdy, ktoré stúpli o 7,8 percenta, priemerný Slovák v roku 2020 pracoval za 1 129 eur v hrubom. Minulý rok Sociálna poisťovňa na odvodoch vybrala 8,2 miliardy eur a tri zdravotné poisťovne 4,1 miliardy eur.

Druhým obrovským prekvapením je, že výber dane z pridanej hodnoty (DPH) klesol len o 17 miliónov eur. Takéto dobré číslo po dočasnom zatvorení obchodov nikto nečakal. Za úspechom stojí hlavne rozmach nákupov cez internet. Bezhotovostné platby počas druhého štvrťroka 2020 prvý raz v histórii prekonali nákupy za hotovosť. V tom čase zákazníci bezkontaktne nakúpili za 3,4 miliardy eur a priemerná výška jedného nákupu dosiahla 26,6 eura.

Slovensko má aktuálne najvyššie daňové zaťaženie príjmov právnických osôb v rámci Vyšehradskej štvorky
 

„V krízovom roku 2009 sa výrazne prepadol aj výnos DPH. To sa v roku 2020 nezopakovalo, výber DPH ostal viac-menej stabilný,“ približuje E. Hagara. Pri on-line nákupoch, na rozdiel od platieb v hotovosti, obchodníci oveľa ťažšie nepriznajú všetky príjmy. Vďaka tomu štát vybral dosť peňazí aj v časoch klesajúcej spotreby domácností.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa