„Nepríde mi ako dobrý nápad dávať ľuďom peniaze za presvedčenie nezaočkovaného na vakcináciu. Spolu s očkovacou lotériou nás to bude stáť 100 až 200 miliónov eur,“ povedal predseda SaS Richard Sulík. Šéfovi liberálov sa nepáči presadenie zmien bez posúdenia ich prínosu. Konkrétne mu chýba analýza Útvaru hodnota za peniaze. „Šmahom ruky minieme obrovské množstvo peňazí a vôbec nemáme istotu, či sme ich nemohli investovať lepšie. To je také hospodárenie od buka do buka,“ dodal R. Sulík.

V krajnom prípade sa prostredníctvom výhier rozdelia desiatky miliónov eur medzi zaočkovaných ľudí. Napriek tomu samotný počet vakcinovaných ľudí stúpne len mierne. Pri naplnení tohto scenára štát zbytočne príde o peniaze. Lenže v hre je aj finančná odmena za presvedčenie nezaočkovaného človeka. Pre sociálne slabšie skupiny ide o pomerne lákavé sumy. Odmena za vpichnutie jednej vakcíny je v závislosti od veku 30, 60 alebo 90 eur.

Kombinácia finančnej výhry spolu so slušnou odmenou nakoniec môže presvedčiť desaťtisíce Slovákov. Potom bude mať pravdu minister financií Igor Matovič (OĽaNO), ktorý zavedenie obidvoch zmien v piatok poobede úspešne pretlačil v parlamente. Všetko ukážu najbližšie mesiace a dnes je isté len jedno - že spory politikov o minutie stoviek miliónov eur budú len pribúdať.

Prichádza ekonomické oživenie

Krajina je na tom nečakane dobre už dnes. V tomto roku ministerstvo financií počíta so zvýšením príjmov o 1,1 miliardy eur. Takto optimisticky vidí budúcnosť najnovšia daňová prognóza z dielne ministerstva financií. Profitovať bude hlavne štátna kasa, ktorá si v najbližších mesiacoch prilepší o 900 miliónov eur a samosprávy získajú 200 miliónov eur.

Nasledujúce roky budú o niečo menej štedré. Konkrétne v roku 2022 skončí v štátnej kase navyše 600 miliónov eur. Analytici s podobnými prírastkami počítajú aj v roku 2023 a 2024. Zároveň existujú dve pozitívne riziká, ktoré môžu nakoniec priniesť ešte viac peňazí. Prvým je rozpustenie úspor vytvorených počas druhej vlny pandémie, keď domácnosti aktuálne držia na účtoch viac ako miliardu eur. Druhým je prudký rozbeh hospodárstva, ktorý prinesie míňanie miliárd eur z eurofondov a plánu obnovy.

Ešte v úvode roku nič nenasvedčovalo príchodu dobrých časov. Práve naopak, prudký prepad výberu dane z pridanej hodnoty (DPH) signalizoval rodiacu sa katastrofu. „Po dvojcifernom prepade DPH v januári a februári situáciu zachránil silný rast DPH v marci,“ uvádza sa v najnovšej daňovej prognóze ministerstva financií. Za prvé tri mesiace tohto roku štát nakoniec prostredníctvom DPH vybral viac ako 1,58 miliardy eur. Za celý tento rok sa počíta so zinkasovaním 6,82 miliardy eur a v porovnaní s rokom 2020 sa príjem zníži len o 10 miliónov eur.

Vývoj daňovo odvodových príjmov Slovenska
Štát v roku 2019 vybral 29,12 miliardy eur. Pandémia v 2020 okresala príjmy od ľudí a firiem na 28,80 miliardy eur. No už v roku 2021 skončí v štátnej pokladnici 30,34 miliardy eur. Spomínané údaje vychádzajú z najnovšej daňovej prognózy ministerstva financií a sú počítané v metodike ESA2010.
Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie 19. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Top v ekonomike: Štát zle odhadol dopady pandémie. Na daniach vybral prekvapivo veľa peňazí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa