Štát nie je bankomat, nemôže len tak rozdávať peniaze. Pomoc v časoch vysokých cien zaplatíme my všetci. To je pravidelne sa opakujúce poúčanie verejnosti ministrom financií Igora Matoviča. Vo svojich kázňach však zvykne opomínať, že vďaka vysokej inflácií štát už v predstihu navyše dostal od ľudí a firiem veľký finančný balík. Oproti plánom v rozpočte stúpnu tohtoročné príjmy štátu takmer o 2,2 miliardy eur. Oficiálne to v najnovšej daňovej prognóze zverejnilo ministerstvo financií.

Keby štát vedel efektívne vyberať dane, peňazí mohlo byť aj oveľa viac. Lenže nevie. „V aktuálnom roku vidíme u viacerých daní pomalší výnos dane, ako nasvedčuje jej ekonomická báza. Tento vplyv možno pozorovať pri dani z pridanej hodnoty, firemnej dani, daní naviazaných na trh práce, ale napríklad aj pri zrážkovej dani,“ vymenúva Inštitút finančnej politiky. Podľa analytického útvaru ministerstva financií štát len v tomto roku zbytočne príde o 207 miliónov eur.

Razantné zlepšenie výberu DPH by do štátne pokladnice mohlo priniesť približne dve miliardy eur. Lenže takto efektívna nedokázala byť zatiaľ žiadna slovenská vláda. Politici lepší výber zvyknú spomínať najmä v rámci predvolebnej kampane. Po nástupe do vlády však narazia na komplikovanosť slovenského daňového systému a sľub o razantnom zlepšení výberu nesplnia.

Pandémia verzus inflácia

Štát ešte minulý rok zvyšoval efektivitu výberu daní. „Je to jasný dôkaz, že nekradneme a zodpovedne spravujeme peniaze ľudí,“ vyhlásil vtedy minister financií Igor Matovič. Na základe jeho tvrdenia sa súčasný pokles dá považovať za dôkaz korupcie a zlého riadenia štátu. Lenže sú to len prázdne slová a dôvody zmeny trendu treba v prvom rade analyzovať.

Pri letmom pohľade môže byť hlavným dôvodom pandémia. V časoch opakovaného zatvárania ekonomiky štát prispel firmám na mzdy zamestnancov. Podniky tak boli motivované priznať všetky svoje príjmy. Rovnako aj zamestnanci. Práve z predchádzajúceho príjmu sa im počítala výška pomoci. Keďže nikto nevedel, ako dlho bude trvať obdobie lockdownov, ekonomicky výhodné sa zdalo priznať všetky príjmy a následne čerpať čo najvyššiu pomoc.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa