V časoch vysokej inflácie výrazne klesá kúpna sila peňazí. Reálne poraziť dvanásťpercentný rast cien nie je jednoduché. Pri takomto prudkom zdražovaní by museli úspory vo výške desaťtisíc eur stúpnuť na 11 200 eur.

Lenže dosiahnuť takýto výnos v časoch padajúcich výnosov akcií aj dlhopisov je extrémne náročné. Ako teda najlepšie zhodnotiť peniaze v neistých časoch prichádzajúcej energetickej krízy? Na otázky týždenníka TREND odpovedá analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Kam sa podľa vás oplatí investovať peniaze v tomto a budúcom roku?

Neexistuje na to univerzálna rada. Závisí to od viacerých parametrov, ako je investičný horizont, cieľ investovania, miera ochoty podstupovať riziko... No vo všeobecnosti možno povedať, že čím dlhší je investičný horizont, tým väčší je priestor mať investície nastavené rizikovo. Teda s väčším podielom akcií, komodít, private equity či iných alternatívnych aktív vrátane luxusného zberateľstva. V časoch zvýšenej neistoty bývajú spomínané aktíva volatilné, no tieto výkyvy je vhodné jednoducho ignorovať. Dlhodobé historické štatistiky totiž ukazujú, že čím dlhší je investičný horizont, tým viac rastie pravdepodobnosť, že peniaze vložené do takýchto rizikových aktív prinesú reálny kladný výnos.

Lenže časť ľudí akcie v snahe minimalizovať straty predá.

Už investičný mág Warren Buffett povedal, že akciový trh je zariadenie, ktoré posúva peniaze od netrpezlivých k trpezlivým. Aj v dnešných časoch s výraznými výkyvmi cien finančných aktív je dôležité zachovať si chladnú hlavu, byť disciplinovaný a nedať sa vystrašiť. Koniec sveta nenastáva každý deň a netreba ho vidieť za každým rohom. „Hlucho a slepo“ držať investície je to najlepšie, čo môže bežný človek urobiť. Snaha o časovanie vstupov či výstupov na trh a vyhnutie sa korekciám stojí väčšinu bežných investorov viac peňazí, ako keby počas poklesu ostali plne „zainvestovaní“, naznačil už dávnejšie legendárny manažér aktív Peter Lynch.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa