Systém súkromných dôchodkov čelí vážnemu problému. Je ním optimálne nastavenie výplaty doživotnej penzie. Z pohľadu poisťovní je to prvé roky stratový biznis. Na tom sa s veľkou pravdepodobnosťou nič nezmení až do konca súčasnej dekády. Dôvod? Ľudia odchádzajúci v súčasnosti do penzie investujú príliš krátko a väčšinou nemajú šancu na vysoké úspory z druhého piliera. Navyše svoje peniaze nezmyselne držia v najmenej zarábajúcich dlhopisových fondoch. Preto majú poisťovne k dispozícií relatívne málo peňazí, z ktorých je možné vyplácať len malé penzie.

Zlý stav sa snaží riešiť pripravovaná reforma. Podľa nových pravidiel sa po odchode do penzie rozdelia úspory na dve rovnaké časti. Prvá polovica sa vyberie v rámci programového výberu a peniaze sporiteľom vyplatí dôchodková správcovská spoločnosť. Takto zmenený systém bude mať jednu veľkú výhodu. V prípade smrti sporiteľa počas programového výberu získajú dedičia všetky peniaze investované v druhom pilieri.

Štát očakáva vyšší dôchodok

Samotný programový výber bude trvať približne desať rokov. Presná dĺžka bude závisieť od aktuálnej výšky priemerného života na Slovensku. Ak sporiteľ odíde do dôchodku ako 67-ročný, v tom čase bude priemerná dĺžka života na penzii 20 rokov. Programový výber bude polovica z tohto obdobia, teda rovných desať rokov. Keby bola priemerná dĺžka života na penzii 18 rokov, tak bude programový výber trvať deväť rokov. Túto zmenu vláda na poslednú chvíľu napísala do novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení.

Štát si od takto nastaveného systému sľubuje vyššie penzie. Dôvodom je dlhšia doba investovania. Zároveň časť peňazí bude aj po odchode do penzie zhodnocovaná. Človek napríklad odíde do penzie ako 65-ročný. V dlhopisových fondoch bude mať 60 percent majetku a v indexových 40 percent. „Práve možnosť mať dlhšie peniaze v indexových fondoch môže po skončení programového výberu priniesť vyšší doživotný dôchodok. Presnejšie reforma dáva sporiteľom najlepší pomer výnosu oproti riziku,“ hovorí ekonóm sekcie Plánu obnovy na Úrade vlády Slovenskej republiky Ján Šebo.

Hrozba nižšej penzie

Odborníci pracujúci pre vládu museli modelovať budúce výnosy. Zaväzuje ich k tomu naviazanie zdrojov na Plán obnovy. Preto konkrétne dôsledky slovenskej reformy skontroluje aj Európska komisia. Lenže nie je model ako model. Napríklad poisťovne sa dopracovali k zásadne iným výsledkom ako experti vlády. „Pri takomto nastavení je veľmi pravdepodobné, že doživotný dôchodok bude výrazne nižší ako dovtedy vyplácaný dôchodok prostredníctvom programového výberu,“ upozorňuje manažérka pre životné poistenie v Slovenskej asociácií poisťovní Monika Jurkovičová.

Teoreticky tak môže budúcnosť vyzerať takto: Človek po odchode do penzie v rámci programového výberu každý mesiac dostane 200 eur. Po jeho skončení si od poisťovne kúpi doživotný dôchodok v hodnote 100 eur. „Zníženie dôchodku po desiatich rokoch poberania je pre dôchodcu samozrejme nežiadúce, pretože jeho potreby určite časom a vekom neklesnú, práve naopak, jeho náklady sa môžu ešte zvýšiť,“ dodáva M. Jurkovičová. Starší ľudia musia míňať výrazne viac peňazí napríklad na zdravotnú starostlivosť.

Riziko dlhovekosti

Časť svojich dôchodkových odvodov investujú na finančných trhoch ľudia nachádzajúci sa v II. pilieri. Po odchode do penzie budú mať na účte napríklad 40-tisíc eur. Polovicu týchto peňazí si vyberú v rámci programového výberu počas prvých desiatich rokov. Mesačná výška penzie preto bude 167 eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa