Astronomické ceny nehnuteľností nútia ľudí bývať s rodičmi. V časoch neistých partnerských vzťahov ide o výhodný ekonomický model. Mladým ľuďom umožňuje dostať sa relatívne k vysokému majetku bez astronomických dlhov.

Približne pred štyri rokmi sa rozpadol vážny vzťah majiteľovi menšej jazykovej školy v Žiline. „Po odchode bývalej priateľky do Čiech som ostal sám žiť v dvojizbovom byte. S nástupom pandémie som odišiel žiť k rodičom a byt som prenajal. Z čisto finančného hľadiska išlo o najlepšie rozhodnutie môjho života,“ hovorí Matej Gazdík.

Drobný živnostník má dnes vyplatenú hypotéku. Dokonca sa mu podarilo nasporiť kapitál na expanziu biznisu. „Bez obáv o vlastnú existenciu môžem risknúť prenájom väčších priestorov, zamestnanie pár lektorov a pokúsiť sa naplniť svoj sen o rozbehnutí väčšej jazykovej školy. Bez úspor vytvorených vďaka životu s rodičmi by som nemal odvahu do toho ísť,“ dodal M. Gazdík.

Tvrdá slovenská realita

Finančná kríza priniesla lacné hypotéky. Odvrátenou stranou mince je extrémne vysoký rast cien nehnuteľností. Približne pred desiatimi rokmi bolo možné starší trojizbový byt kúpiť za sumu pohybujúcu sa okolo 89-tisíc eur. Aktuálne sa podobné nehnuteľnosti v mestskej časti Karlová Ves predávajú za približne 230-tisíc eur.

Banky podľa zákona môžu mladým ľuďom požičať maximálne osemnásobok ročného príjmu. Pri čistom zárobku 1 200 eur ide o sumu 115 200 eur. Mladý pár s mesačným príjmom 2 400 eur dokáže získať úver 230 400 eur. Práve dostupné peniaze sú hlavným dôvodom prudkého rastu cien nehnuteľností.

Finančné domy majú aj ďalšie zákonom stanovené obmedzenie. Hypotéka môže maximálne pokryť osemdesiat percent z ceny kupovanej nehnuteľnosti. Pri hodnote bytu vo výške 230-tisíc eur môže úver na bývanie pokryť 184-tisíc eur. Zvyšok si mladí ľudia môžu požičať prostredníctvom drahého spotrebného úveru. Prípadne sa pokúsiť ušetriť potrebné peniaze vďaka životu s rodičmi.

Rozhodnutie šetriť nie je vždy rozumné. Vytvorené úspory totiž môže vymazať práve prudký rast cien bytov aj domov. No existujú aj prípady, kedy je šetrenie finančne výhodné a mladým ľuďom sa doň oplatí ísť. „My sme si s priateľom zvolili cestu vlastných úspor. Pár rokov sme sa stretávali u jeho alebo mojich rodičov. Prípadne sme spolu išli niekam na víkendový výlet,“ hovorí Miriam Spaniková.

V súčasnosti už manželia hypotéku použili na kúpu stavebného pozemku neďaleko hlavného mesta a úspory získane životom s rodičmi investovali do stavby rodinného domu. „Bez tejto finančnej pomoci by sme neboli schopní postaviť vlastný dom. Pri pohľade na súčasný rast stavebného materiálu sme lepšie finančné rozhodnutie nemohli urobiť,“ dodala M. Spanikova.

Život s rodičmi býva často krát prezentovaný ako lenivosť. Neschopnosť opustiť mamine služby v podobe pravidelnej stravy a opraného prádla. V realite ide v mnohých prípadoch o chladnú ekonomickú kalkuláciu. Vďaka nej sa mnohí mladí ľudia dostanú k vlastnej streche nad hlavou aj bez extrémne vysokých dlhov.

Voľba chudobných ľudí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa