Ako rozumne minúť milióny eur z Bruselu? To je pravidelne sa opakujúci problém slovenských politikov. Bez ohľadu na to, kto je aktuálne vo vláde, sa to zvykne riešiť aj „rozbehnutím aktívnej politiky trhu práce“. V rámci nej v podstate firmy rôznou formou vždy dostanú peniaze na to isté – na vytvorenie nových pracovných miest.

Tento prístup je však problematický. Napríklad neexistuje žiadna dlhodobá štúdia o výsledkoch takto využitých zdrojov. Bez tej nie je možné odpovedať na viacero zásadných otázok. Napríklad či je pre zníženie nezamestnanosti lepšie platiť za firmy odvody alebo im poskytnúť priamu finančnú dotáciu. Nie je výhodnejšie dlhodobo nezamestnaným namiesto príspevku ku mzde preplatiť náklady na cestovanie alebo ubytovanie?

Neistý výsledok

Pracovné príležitosti sú totiž v domácej ekonomike rozdelené značnej nerovnomerne. Najnižšie miera evidovanej nezamestnanosti je v obvode Bratislave V, Ilave a Trenčíne (2,5 až 2,7 percenta). Na opačnom konci rebríčka sa nachádzajú Revúca či Kežmarok, kde nezamestnanosť prekračuje 16 percent, a najmä Rimavská Sobota s takmer 19-percentnou nezamestnanosťou.

Pre chýbajúce hodnotenie však štát nevie, či je lepšie smerovať podporu do regiónov s vysokou nezamestnanosťou, alebo finančne motivovať ľudí k presunu do rozvinutejších častí krajiny. V domácej ekonomike firmy minulý mesiac nevedeli obsadiť zhruba 81-tisíc pracovných miest. Väčšina z nich je v trojuholníku medzi mestami Bratislava, Trnava a Nitra, ako aj v povodí rieky Váh. Až polovica z voľných pozícií je vhodná pre absolventov.

Napriek tomu ministerstvo práce plánuje prostredníctvom projektu Prax pre mladých podporiť práve absolventov škôl. Pomoc je určená ľuďom do 29 rokov. V minulosti podobný projekt už fungoval pod názvom Absolventská prax. Na rozdiel od minulosti sa má po novom zamerať aj na ľudí, ktorý ukončili len základnú školu a nemajú žiadnu kvalifikáciu. Lenže práve o tých firmy prakticky nemajú záujem.

Staronový systém pomoci bude fungovať takmer na celom Slovensku. Výnimkou bude Bratislavský kraji, ktorý Brusel na základe štatistík považuje za príliš bohatý a málokedy v ňom dovolí čerpať eurofondy. Celkovo je v rámci Operačného programu Ľudské zdroje vyčlenených na podporu ľudí do 29 rokov 4,8 milióna eur. Využitie týchto zdrojov má dať šancu na trvalé zamestnanie približne 3 370 nezamestnaným.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa