Finančný trh je vo všeobecnosti regulovaný viac než iné sektory hospodárstva. Európska regulácia MiCA (Markets in Crypto Assets) sa inšpirovala reguláciou cenných papierov. Licenčný proces a dohľad bude veľmi podobný ako v iných sektoroch finančného trhu, hovorí v rozhovore pre TREND fintech expert Národnej banky Slovenska (NBS) Daniel Ďuriač. Potvrdzuje, že na Slovensku pribúdajú ľudia s praktickou skúsenosťou s kryptoaktívami. Ako pri každej regulácii však existuje obava, kde nájsť jej správnu mieru.

V rozhovore s Danielom Ďuriačom sa dozviete
  • Ako sa na európsku reguláciu MiCA pripravujú banky na Slovensku

  • Aké sú jej výhody a nevýhody

  • Ako sa na dohľad pripravuje NBS 

  • V akom časovom horizonte sa bude regulácia aplikovať do praxe

  • Či regulácia prináša riziká pre technologické spoločnosti  

  • Aké sú v SR legislatívne novinky v oblasti krypta 

V máji Rada Európskej únie (EÚ) schválila reguláciu európskeho trhu s kryptomenami. Čo regulácia prináša?

Doteraz sme na Slovensku mali iba čiastkovú reguláciu kryptoaktív. Táto regulácia prináša komplexnú reguláciu, bude harmonizovaná v celej EÚ. Základný rozdiel je, že firmám, ktoré poskytovali služby kryptoaktív doteraz stačila viazaná živnosť. Po novom budú potrebovať povolenie od orgánu dohľadu, ktorým bude na Slovensku Národná banka Slovenska (NBS).

Okrem toho regulácia upravuje transparentné informovanie investorov ohľadom kryptoaktív v podobe takzvaných „white paperov“, pomerne prísne pravidlá na vydávanie takzvaných stablecoinov, ale aj pravidlá proti zneužívaniu trhu.

V čom môžu byť výhody tejto regulácie?

Za hlavné výhody považujem to, že budú nastavené jasné pravidlá, takže sa zníži právna neistota, ktorá sa momentálne spájala s kryptoaktívami. Ďalšou výhodou bude harmonizácia pravidiel v rámci EÚ, ktorá umožní takzvaný passporting. To znamená, že ak nejaká firma získa povolenie od NBS, tak bude môcť voľne pôsobiť v celej EÚ, nebude potrebovať získať povolenie v iných členských štátoch.

Ďalšou výhodou je transparentnejšie informovanie investorov, lebo vieme, že v súčasnosti sú informácie, ktoré zverejňujú niektoré spoločnosti často veľmi neobjektívne. Takto budú musieť zverejniť takzvaný white paper (biela kniha) v pevne stanovenej štruktúre. A za ďalšiu výhodu možno označiť väčšiu ochranu pre investorov.

A čo nevýhody?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa