V slovenskom aj českom parlamente sa aktuálne čoraz viac diskutuje o využívaní kryptoaktív a zosúladení legislatívy v tejto oblasti. Zásadné zmeny pre všetky členské krajiny Európskej únie (EÚ) navyše prinesie regulačné nariadenie MiCA. V čom je nariadenie prínosné a v čom, naopak, Európu príliš obmedzuje, hovorí pre TREND český ekonóm Lukáš Kovanda.

MiCA okrem iného prináša možnosť ponúkať kryptomeny aj klasickým finačným subjektom a bankám. Ako to ovplyvní bankový trh v Česku a na Slovensku?

Istá výhoda regulácie spočíva v tom, že bude konečne nejakým spôsobom uchopená podstata kryptoaktív, ale dalo sa to urobiť oveľa jednoduchšie. Navyše, takúto reguláciu už majú krajiny ako Nemecko či Švajčiarsko, kde to funguje. Takže nebolo treba vymýšľať nič nové. Problém nie je elementárna regulácia, ale jej prílišná zložitosť.

Nariadenie MiCA bude požadovať, aby firmy, ktoré vydávajú a obchodujú s kryptomenami boli v EÚ registrované. Čo to bude znamenať pre európsky trh s kryptomenami?

Problém spočíva v tom, že existuje viacero možností výkladu regulácie. Môže to byť kontraproduktívne, pretože to bude vytvárať až diskriminačné tlaky na trhu.

A to tak, že môže byť nejaká skupina znevýhodnená pre lobistický tlak na politikov. Potom na základe nejasnej legislatívy niekomu v jednom štáte umožnia niečo, čo niekomu inému v inom členskom štáte nepovolia.

Má ísť o doteraz najprísnejšiu reguláciu trhu s kryptomenami na svete. Čo od toho možno očakávať?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa