Kryptomeny zažíli za poslednú dekádu viacero úspechov aj pádov. Najnovšie ich čaká masívna regulácia zo strany Európskej únie. Na aké zmeny sa po prijatí európskeho regulačného nariadenia MiCA má pripraviť kryptosvet, pre TREND hovorí finančník a zakladateľ platformy Virtuse Rastislav Vasilišin.

Čo prinesie nariadenie MiCA a registrácia obchodovania s kryptomenami pre európsky a slovenský trh s kryptoaktívami?

Po minuloročných kryptokrachoch, ako Terra Luna, FTX alebo BlockFi, si dnes už aj najväčší zástancovia kryptotokenov uvedomujú, že plne anarchický svet nie je cesta a začínajú sa prikláňať k prísnejšej regulácii.

Čo znamenal vlaňajšok pre kryptoinvestorov?

Vyplynuli z neho pre nich tri základné ponaučenia.Prvým je, že stablecoiny nie sú vôbec také stabilné a neposkytujú žiadnu ochranu vkladov. Druhým je, že kryptotokeny sú len neregistrované cenné papiere. A tretím ponaučením, ktoré vyplýva z minuloročných krachov je, že investori už vidia rozdiel medzi 20-tisíc altcoinmi a bitcoinom.

Aj preto asi najväčším prínosom MiCA je, že eliminuje prípady, keď niekoľko podvodníkov dokáže vytiahnuť milióny od naivných investorov po celom svete. A často im k tomu stačí len kvetnatý príbeh.

V rámci MiCA bude musieť každý emitent tokenov pripraviť dokumentáciu podobnú tej, akú úrady vyžadujú pre registráciu akcií na burzách.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa