Brett Scott skúma prieniky medzi peňažným systémom, financiami a digitálnymi technológiami. Na medzinárodných fórach o ďalšom vývoji finančného sveta diskutuje s ekonómami, bankármi, politikmi aj zástupcami centrálnych bánk.

V exkluzívnom videorozhovore pre TREND vymenúva dôvody, prečo by hotovostná spoločnosť nemala zaniknúť. Hovorí aj o svojej ceste od získania titulu antropológie v Južnej Afrike, cez pôsobenie v Silicon Valley až po napísanie knihy Cloudmoney.

V rozhovore s B. Scottom sa dozviete:

• Kam smeruje diskusia o digitálnom eure s Európskou centrálnou bankou

• Čo si myslí o budúcnosti kryptomien

• Ako sa prejavuje digitálne preťaženie v USA

• V čom sú riziká bezhotovostnej spoločnosti v ére energetickej neistoty

• Aký má názor na zakotvenie práva na hotovosť v ústave, ako to navrhujú v Rakúsku

• Čo znepokojuje niektorých bankárov na spoločnosti bez hotovosti

• Či sú Nemci viac odolní voči automatizácii a online svetu než Briti

• Prečo ani digitálne platby nie sú imúnne voči ekonomickej kriminalite

Celý videorozhovor si môžete pozrieť pod článkom.

Aké sú najväčšie výzvy pre globálny ekonomický systém v súčasnosti?

Viac ekonomického prepájania, automatizácie môže byť prirodzene dobrá vec, no dnes už ľudia často s obrovskou rýchlosťou globálnej ekonomiky aj zápasia a v tejto súvislosti aj s digitálnym preťažením. Najmä keď žijeme v ére, v ktorej čelíme nedostatku surovín a rôznym krízam životného prostredia.

Ako vidíte súčasnú pozíciu kryptomien a ich ďalšiu budúcnosť?

Minulý rok zasadil dôveryhodnosti kryptomien silný úder aj pre korupčný škandál FTX. V očiach verejnosti to narobilo veľa škody. Nakoniec to však môže mať aj svoje pozitíva v podobe akéhosi očistenia celého systému kryptomien od rôznych šarlatánov.

Covidové časy urýchlili využívanie digitálnych peňazí, zvýšilo sa používanie platieb kartou, online platieb. Na druhej strane ľudia začali viac premýšľať o kontrole používania peňazí. Ako sa pozeráte na súčasnú diskusiu o digitálnom eure?

Pred dvoma dňami som sa zúčastnil na jednom podujatí Európskej centrálnej banky (ECB), na ktorom sme diskutovali o digitálnom eure. Často zaznievajú otázky, či by práve ECB mala na seba prevziať úlohu vlád v súvislosti s dohliadaním na digitálne euro. Je to veľmi kontroverzné, pretože ľudia majú obavy najmä z nárastu kontroly.

Hráči ako ECB však nechcú narušiť bankový sektor, oni nechcú súťažiť s bankami.

Dlho som pôsobil v Londýne a napríklad Bank of England, britská centrálna banka, sa veľmi snaží chrániť tamojší bankový sektor.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa