Fixácia úrokovej sadzby hypotéky sa počas najbližších troch rokov skončí približne tristotisíc Slovákom. Časť domácich finančných domov v tom vidí príležitosť na zvyšovanie ziskov. V snahe zarobiť čo najviac sa dlhoročným klientom snažia bankári zdvihnúť úroky viac, ako musia.

„Koncom minulého roka mi končila fixácia úrokovej sadzby. Pôvodný úrok som mal pod jedným percentom. Banka mi oznámila zvýšenie sadzby nad štyri percentá,“ hovorí Martin Chovanec.

Dlhoročnému informatikovi sa navrhnutý rast zdal príliš razantný. Preto si na internete pozrel ponuky konkurencie a následne išiel priamo do banky. „Zamestnankyňa mi najprv vysvetľovala, že ponúknutý úrok je nízky a z dôvodu vysokej inflácie budú sadzby o rok ešte vyššie. Prístup zmenila až po tom, ako som pohrozil prenesením hypotéky k lacnejšej konkurencií,“ dodáva M. Chovanec.

Nasledovalo spísanie oficiálnej žiadosti o zníženie úrokovej sadzby. Kladná odpoveď z centrály prišla o pár dní. Oproti pôvodnej ponuke bola sadzba nižšia o pol percentuálneho bodu. Väčšina ľudí však nevie podobne tvrdo jednať s bankami. K takémuto záveru je možné prísť na základe porovnania dát.

Prudké zdražovanie hypoték

Za posledný rok je tempo zdražovania domácich hypoték štvrté najrýchlejšie v eurozóne. Priemerný úrok od februára 2022 do februára 2023 vzrástol z 1,02 na 3,38 percenta a tento rast pokračoval aj potom. Väčšina ľudí pravdepodobne akceptuje argumentáciu bánk, že pôžičky na bývanie budú o pár mesiacov drahšie ako dnes, a preto je ponúknutý úrok výhodné akceptovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa