Až 80 percent z 500 obchodníkov sa v prieskume spoločnosti Charles Schwab vyjadrilo, že akcie aj nehnuteľnosti sú už v bubline, ktorá môže prasknúť.

Z dlhodobého hľadiska je prirodzené, že ceny aktív rastú. Problém je, keď tempo rastu predbehne realitu. Vtedy nastáva pád späť na pevnú zem. Často dlhý a nepríjemný pád. A to ešte nespomenuli dlhopisy, ktoré doslova predbehli svoj tieň.

Nehnuteľnosti: kupujúci si to môžu rozmyslieť

Realitný trh sa utrhol z reťaze a je rozpálený, má na to dobrý dôvod. Ponuka nestíha uspokojovať dopyt. Korene problému pramenia ešte z veľkého krachu spred 15 rokov.

Na trh sa po roku 2008 dostalo množstvo domov od nesplácajúcich dlžníkov, ktoré znížili ceny nehnuteľností. Záujem o nové doby bol malý, stavebníci krachovali.

Za poslednú dekádu sa nepostavilo dosť domov, stavebníkom bude trvať niekoľko rokov, kým vytvoria dostatočnú zásobu, aby uspokojili dopyt.
Rick Sharga, šéf RealtyTrac

Hoci sú domácnosti v lepšom finančnom stave ako pred 15 rokmi a nových domov je málo, realitný trh čelí rovnakým rizikám ako ostatné triedy aktív. Vysoké ceny energií a rastúce ceny úverov prudko znižujú spotrebiteľskú dôveru.

KK53 Washington - Na archívnej snímke z 22. júna 2021 prezident Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell vo Washingtone. Americký trh práce
Neprehliadnite

Fed chce späť svoj bilión dolárov. Akcie sa prepadli

Ceny hypoték prekročili päť percent po prvý raz za poslednú dekádu. Zatiaľ čo niektorí to vítajú ako šancu na schladenie realitného trhu, schladenie môže byť prudšie ako by si niektorí priali. Minimálne je veľmi pravdepodobné, že časť ľudí, ktorí majú záujem o dom, si to nakoniec rozmyslí. 

O tom, že nejde len o problém v Amerike, svedčia aj slová Národnej Banky Slovenska (NBS), ktorá hovorí o „cenách slovenských nehnuteľností v pásme vysokého rizika korekcie.“

Akcie: čas na spiatočku

Na dlhodobom grafe od roku 1890 vidieť výkon akcií, dlhopisov aj realít. Výkon akcií aj nehnuteľnosti je dlhodobo veľmi podobný, ešte v 70. rokoch bol úplne rovnaký. Následne začali akcie nehnuteľnosti predbiehať a v histórii sa vždy stalo, že sa nakoniec stretli.

Kumulatívny výkon akcií, dlhopisov a realít od roku 1890.
Zdroj: Market Watch
Kumulatívny výkon akcií, dlhopisov a realít od roku 1890.

Ak má trh s nehnuteľnosťami výrazne spomaliť, akcie sa budú musieť vrátiť späť, aby sa opäť dorovnal výkon nehnuteľností. Pri pohľade na stopercentný výkon, ktorý akcie od pandemického dna predviedli, zdá sa, že je načase. Nikdy v histórii nerástli ceny akcií tak rýchlo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa