Najdlhšie slúžiaci člen Fedu, vplyvný James Bullard, bude tento rok spolurozhodovať o menovej politike. V januárovom rozhovore otvorene pripustil, že Fed sa prichystal na oveľa väčšie ekonomické škody, než skutočne nastali. Skrátka prehnali to.

Preto bude hlasovať za štyri zvýšenia sadzieb tento rok (zatiaľ sú v pláne oficiálne tri). Okrem toho naznačuje, že Fed by mohol znížiť objem svojej bilancie o jeden a pol bilióna dolárov.

Dôvodom je presvedčenie, že likvidita dodaná v roku 2021 je nadbytočná. Ide o ďalší bezprecedentný krok Fedu v boji proti inflácii.

Z obehu stiahnu viac stimulov ako naposledy

Vzhľadom na lietajúce bilióny dolárov je dobré dať si veci trochu do kontextu. Fed od začiatku pandémie nafúkol svoju bilanciu o 4,6 bilióna dolárov, z toho však QE predstavuje len približne 3 bilióny.

Zvyšok je odkúpený dlh bánk v spolupráci s ministerstvom financií. V rámci tejto operácie banky financovali vládnu pomoc na ochranu malých firiem. Toto sa dialo hlavne počas marca a apríla 2020.

Fed teda plánuje z trhu stiahnuť 46 percent objemu QE. Ak by to nastalo, objem bilancie by sa znížil o približne 18 percent.

Koľko by si Fed mohol vziať späť?

1,395 bilióna dolárov je suma, ktorú by Fed mohol stiahnuť z trhu.

Keď Fed znižoval bilanciu naposledy, stiahol z trhu približne 730 miliárd dolárov. Teda len 20 percent objemu QE z rokov 2008 až 2014. Objem bilancie vtedy klesol o 16 percent a Fed musel operáciu zastaviť, pretože finančný trh začal panikáriť.

Ako by mohol na tento vývoj reagovať finančný trh? Môžeme vychádzať z histórie.

Rast výnosov dlhopisov sa ešte nekončí

Výnosy amerických vládnych dlhopisov od začiatku roka pomerne prudko vzrástli z približne 1,5 percenta na 1,87 percenta. Keď Fed dvíhal sadzby naposledy v roku 2018, výnos dlhopisov dosiahol 3,2 percenta.

Fed vtedy očakával, že sadzby by mohli v rokoch 2019 a 2020 vzrásť do pásma 2,9 – 3,6 percenta. Výnos dlhopisov sa teda dostal do stredu tohto pásma a následne poklesol, keď Fed na konci roka 2018 pod tlakom udalostí prisľúbil, že zvyšovanie sadzieb zastaví. Panovali totiž obavy z toho, že privysoké sadzby ekonomiku priveľmi spomalia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa