Jamie Dimon, šéf najväčšej americkej investičnej banky JPMorgan Chase vo výročnom liste pre akcionárov povedal, že liečenie ekonomických následkov pandémie sa vymklo kontrole. Medzi odborníkmi však patrí skôr medzi optimistov. Upozorňuje na to, že spotrebitelia a podniky majú dostatok hotovosti, mzdy rastú a ekonomika rastie veľmi rýchlo.

Ekonomika bola nakazená a liečili sme ju priveľmi a pridlho.
Jamie Dimon, šéf JPMorgan Chase

Sledujeme vedľajšie účinky liekov proti lockdownu

Tým sa však dobré správy končia. Spotrebitelia a podniky sú až v priveľmi dobrej kondícii, čo v kombinácii s obmedzenými výrobnými kapacitami a problémami v globálnom zásobovacom reťazci spôsobuje nebývalú infláciu. Medicína, ktorú ekonomika dostala v období pandémie, práve ukazuje vedľajšie účinky.

Inflácia prekonala očakávania a J. Dimon hovorí, že americká centrálna banka (Fed) zvýši sadzby oveľa rýchlejšie než trh očakáva. Už to pomaly začína naznačovať aj vo vyhláseniach. Dlhopisy sa prepadávajú najrýchlejšie za posledné dekády a akcie budú nasledovať.

Svetová ekonomika má ale oveľa vážnejšie problémy ako je menová politika Fedu. Vojna na Ukrajine a sankcie Západu spomalia globálnu ekonomiku. To by bol ešte ten lepší scenár.

Šéf JPMorgan sa snaží veci vidieť v lepšom svetle. Pred rokom napríklad očakával, že nastane ideálna situácia v ekonomike. S rastom ekonomiky mala prísť aj mierna inflácia a sadzby mali postupne stúpať. Takmer sa trafil, až na tú infláciu. Ak sa opäť snaží vidieť pohár poloplný, treba počítať aj s tým, že môže byť aj horšie.

Vývoj vo vojne na Ukrajine sa nedá predvídať a to spolu s neistotou na trhu komodít vytvára potenciálne explozívnu situáciu. Najhoršie ešte nemusíme mať za sebou, pretože situácia na Ukrajine eskaluje a sankcie sa môžu ďalej sprísniť.

Fed mešká, inflácia skolí spotrebiteľov

J. Dimon sa vyhýba slovu recesia, iní odborníci si však nekladú servítku pred ústa. Lawrence B. Lindsey je bývalý člen rady guvernérov Fedu a v 90. rokoch spolurozhodoval o úrokových sadzbách v USA.

L. Lindsey tvrdí, že Fed je ďaleko od toho, aby dostal infláciu pod kontrolu. Tá bude tak silná, že spotrebitelia budú musieť obmedziť výdavky. Očakáva, že čoskoro budú ceny v ekonomike rásť tempom viac ako jedno percento  mesačne, čo indikuje dvojcifernú medziročnú infláciu.

Od začiatku 50. rokov sa nestalo, aby vysoká inflácia spomalila pri sadzbách nižších, ako je miera inflácie. Fed nie je ani len blízko k tomu, aby spomalil infláciu.
Lawrence B. Lindsey, bývalý člen rady guvernérov Fedu

Od začiatku roka 2021 klesla kúpyschopnosť obyvateľstva o dva a pol percentuálneho bodu. To znamená, že napriek rastu miezd si spotrebitelia kúpia za svoje peniaze reálne menej tovaru a služieb. Kúpyschopnosť obyvateľstva klesá najrýchlejšie za posledné roky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa