Americká centrálna banka Fed je bezradná. Počas posledných dní guvernér Jerome Powell čelí grilovaniu v americkom Senáte, kde mu niektorí republikánski zákonodarcovia vyčítajú neskorú reakciu na rast inflácie.

J. Powell je pritom republikánsky kandidát na guvernéra Fedu, ktorého tam dosadil bývalý republikánsky prezident Donald Trump. Bývalý prezident pritom terajšiemu guvernérovi veľmi vyčítal, keď v rokoch 2017 a 2018 zvyšoval úrokové sadzby a zmenšoval bilanciu Fedu. Doslova mu povedal, že poškodzuje americkú ekonomiku.

Väčšina senátorov však uznáva, že šéf Fedu zareagoval správne a keď sa situácia vyostrila, tak pritvrdil aj Fed. A s tým, čo sa v americkej ekonomike deje, centrálna banka veľa neurobí. Jedine, že by dokázala vyrábať automobily. Alebo aspoň čipy.

Jazdené autá idú na dračku

Decembrový medziročný rast inflácie v USA dosiahol sedem percent, čo je najviac od roku 1982. Kým inflácia v eurozóne je ťahaná z veľkej časti cenami energií a dopravy, v USA sa stáva dôležitým, koľko stojí jazdené vozidlo v bazári. Experti sa snažia predikovať, koľko by mohla stáť Honda Civic ročník 2000 o mesiac. Je takmer isté, že viac ako pred mesiacom.

Prvé indície o šialenom trhu s motorovými vozidlami v USA sa objavili už pred pár mesiacmi. Kľúčové samozrejme je, že nových vozidiel je nedostatok, pretože chýbajú čipy.

Motoristi tak, pochopiteľne, zamierili do bazárov, prípadne sa zúčastňovali online aukcií. Honda Civic stála ako nová v roku 2019 približne 21 000 dolárov. Teraz, keď má po dvoch rokoch najazdených 4 000 míľ (vyše 6 000 km), kupci sú ochotní zaplatiť 27 200 dolárov na ruku, okamžite.

Ďalšia v poradí Toyota Camry, luxusný sedan. Má tri roky a nevyzerá pekne. Na prednej kapote má škrabance a ryhy. Nevadí, jazdí. Kupci ponúkajú 14 200 dolárov. Pred pár rokmi by bola hodna možno polovičnej sumy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa