Zápisnice zo zasadnutia centrálnych bánk bývajú málokedy zaujímavou udalosťou. Tá posledná, ktoré priniesla poznámky z decembrového zasadnutia americkej centrálnej banky Fed, sa však stala udalosťou dňa. Obchodníkov ale nepotešila.

Jazda na plný plyn

TREND už viac krát upozornil na črtajúcu sa veľkú divergenciu medzi menovou politikou dvoch najväčších centrálnych bánk, teda Fedu a ECB. Počas pandémie sa menová politika oboch dala opísať jednoducho.

Obe išli na plný plyn. Sadzby boli nulové a objemy stimulov bezprecedentné. Situáciu však zmenila inflácia, ktorá začala prudko stúpať. Motor sa začínal prehrievať a to si vyžadovalo zmenu kurzu.

Prehriaty motor vyžaduje zmenu prístupu

Práve pri zmene prístupu centrálnych bánk sa ukázal rozdiel medzi Fedom a ECB. Kým ECB drží volant rovno a zvažuje mierne uvoľnenie plynového pedálu, Fed už plynový pedál uvoľnil a plánuje ho úplne pustiť. To však nie je všetko.

Scéna ako z Rýchlo a zbesilo

V septembri Fed očakával, že plynový pedál (QE) pustí v lete 2022 a brzdu (zvyšovanie úrokov) začne stláčať niekedy v roku 2023. Pod vplyvom rastu inflácie však Fed rýchlo reagoval. Stimuly sa ukončia skôr, pravdepodobne ešte v marci tohto roka. Prvé zvyšovanie sadzieb môže prísť ešte pred letom a do konca roka 2022 sa môžu zvýšiť až tri krát.

Informácie zverejnené v januári však naznačujú, že Fed plánuje aj ďalší krok. Tým je znižovanie bilancie. To je presný opak toho, čo robil počas QE, keď držal nohu na plyne. Objem likvidity na trhu sa začne zmenšovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa