Goldman Sachs už začiatkom tohto roka predpovedal, že americká centrálna banka Fed nebude tento rok zvyšovať sadzby trikrát, ale až štyrikrát. Pár dni na to potvrdil jeho slová najdlhšie slúžiaci člen Fedu James Bullard.

Ten bude tento rok spolurozhodovať o menovej politike. Okrem zvyšovania sadzieb chce, aby Fed stiahol z trhu bilión dolárov alebo aj viac, pretože to so stimulmi prehnal.

Krátko pred januárovým zasadnutím Fedu však Goldman Sachs upozorňuje, že centrálna banka bude ešte nekompromisnejšia, ako si obchodníci na trhu myslia. Čo sa to v USA deje?

Americkí pracovníci dávajú výpovede, chcú viac peňazí

Po vypuknutí pandémie mali krajiny rôzne stratégie, ako zachrániť pracovný trh. Zatiaľ čo v eurozóne sa zvolila cesta zachovania pracovných miest a preplácania veľkej časti nákladov firmám, v USA na to išli inak.

Firmám dovolili, aby ľudí prepustili a tí následne dostali tučnú podporu, aby sa nemuseli báť o živobytie v dôsledku udalosti, za ktorú nemôžu. Ľudia tak sedeli doma, peňazí mali dosť a späť do práce sa neponáhľali. Štedrá podpora v nezamestnanosti sa už skončila, ale situácia sa zlepšuje pomaly.

Participácia obyvateľov na trhu práce je stále nižšia ako pred pandémiou. A to z dôvodu, že ľudia si prácu nehľadajú. Čiastočne preto, lebo sa starajú o deti, pretože školy a škôlky nefungujú naplno. Čiastočne preto, pretože sa boja nakazenia. A čiastočne preto, že s peniazmi na tom ešte nie sú tak zle.

Americkým pracovníkom počas pandémie narástlo sebavedomie a nemajú problém skončiť v práci, pretože si chcú nájsť lepšie platenú. V novembri dobrovoľne ukončilo pracovný pomer 4 a pol milióna Američanov. To je rekord a nárast o 382-tisíc oproti októbru. Decembrové údaje ešte nemáme. Možno to bude ďalší rekord.

Mzdy rastú rekordným tempom a vrchol sme ešte nevideli

Mzdy rastú čoraz rýchlejšie. Za tri mesiace končiace sa v septembri 2021 rástli o jeden a pol percenta oproti predchádzajúcemu kvartálu. Tempo rastu sa skoro zdvojnásobilo. Objem benefitov rástol viac ako dvojnásobným tempom. Toto v USA videli naposledy pred dvadsiatimi rokmi.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa